ZUS kontroluje młode matki na potęgę. Wystarczy, że kobieta prowadzi działalność gospodarczą i już jest na celowniku Zakładu
Wikipedia/Henryk Borawski
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Stycznia 2020

ZUS masowo odbiera świadczenia, a skala kontroli przypomina nękanie. Protesty matek w całym kraju

ZUS masowo kontroluje młode matki prowadzące działalność gospodarczą za rzekome wyłudzanie czasowych świadczeń. Skala problemu jest tak duża, że kobiety założyły swój ruch społeczny - informuje “Gazeta Wyborcza”.

ZUS kontra młode matki

Młode matki, kobiety prowadzące działalność gospodarczą nie mają łatwego życia z ZUS. Kobietom odbierane są świadczenia, a zakład przygląda im się wyjątkowo skrupulatnie. W środę 8 stycznia w Warszawie pod siedzibą ZUS odbędzie się protest zorganizowany przez "Ruch Społeczny Kobiety na Działalności Gospodarczej kontra ZUS". Z kolei w całej Polsce przed siedzibami ZUS rozwieszone zostaną banery ostrzegawcze. Zdaniem kobiet wpływ na ZUS ma też Prawo i Sprawiedliwość.

“GW” podaje, że co trzecia firma w Polsce jest założona i prowadzona przez kobietę. Dlaczego muszą protestować?

- Od półtora roku ZUS masowo kontroluje młode matki prowadzące działalność gospodarczą. I odbiera im prawo do świadczeń, m.in. chorobowego i macierzyńskiego. Skala kontroli przypomina nękanie. ZUS uważa, że zatrudniłyśmy się i prowadzimy własne firmy tylko po to, by wyłudzić w czasie ciąży i po niej świadczenie z ubezpieczenia społecznego - mówi na łamach “GW” Katarzyna Nabożna-Motała, prawniczka, działaczka Ruchu Społecznego Kobiety na Działalności Gospodarczej kontra ZUS.

Kobieta walczy w sądzie z powodu jednego niejasnego formularza. Jeśli przegra, będzie musiała zwrócić 30-40 tys. zł. Ale są kobiety, od których ZUS chce wyciągnąć nawet 150-200 tys. zł. Tak jak w przypadku Pani Marzeny, kierowniczki budowy.

- ZUS zakwestionował jeden miesiąc, kiedy byłam w ciąży i nie wystawiłam żadnej faktury. Żąda teraz ode mnie wypłaconych świadczeń, kiedy byłam w zagrożonej ciąży (mam na to dokumenty) i na urlopie macierzyńskim. Choć pracowałam przez ostatnie osiem lat, w tym dwa lata na własnym rachunku, dobrze zarabiałam, płaciłam podatki, dla ZUS-u moja firma jest dziś fikcją, a ja jestem oszustką - mówi na łamach “GW” Marzena, działaczka Ruchu Społecznego Kobiety na Działalności Gospodarczej kontra ZUS. Sprawa rozstrzygnie się w sądzie.

Minister rodziny o zmianach w świadczeniu 500 plus dla emerytów. 100 zł więcej, które robi różnicęMinister rodziny o zmianach w świadczeniu 500 plus dla emerytów. 100 zł więcej, które robi różnicęCzytaj dalej

Ruch rośnie w siłę

Pani Katarzyna opowiada, że takie sprawy będą się ciągnąć w sądach latami. Czas oczekiwania na rozprawę to co najmniej parę miesięcy. A w tym czasie ZUS nalicza sobie odsetki. “Znam kobiety, którym ZUS wstrzymał świadczenia i nie mają z czego żyć” - mówi działaczka.

Brak jakiejkolwiek reakcji ze strony rządzących sprawił, że kobiety postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Miesiącami budowały swoją społeczność. Do grupy "Ruch Społeczny Kobiety na Działalności Gospodarczej kontra ZUS" należy już ok. 1,5 tys. osób z całej Polski.

Stanowisko ZUS

Jak do sprawy odnosi się ZUS? W rozmowie z “GW” Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, zapewnił, że instytucja nie obiera sobie za cel określonej grupy społecznej, a sprawy, w których odebrano świadczenia, dotyczyły tylko sytuacji, gdy stwierdzono, że nie była prowadzona żadna działalność gospodarcza. Na pytanie o ilość przeprowadzonych kontroli wobec młodych matek, nie odpowiedział. Stwierdził natomiast, że “ustawowym obowiązkiem ZUS jest kontrola”.

Od niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneOd niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Emeryci dostaną nawet blisko 2 tys. zł więcej. Wystarczy, że spełnią warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News