Płatnicy ZUS ofiarami ataku wyłudzaczy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 7 Grudnia 2020

Aż się nie mieści w głowie. Przestępcy udają nawet ZUS, też mogłeś dostać podejrzany mail

Na celowniku przestępców znalazł się nawet ZUS. Do płatników trafiają maile od fałszywych nadawców. Oszuści oferują wypłatę dużej sumy pieniędzy za wypełnienie ankiety. Głos w sprawie zabrali przedstawiciele zakładu.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Czym charakteryzuje się fałszywy mail od ZUS
 • Jakie są wiarygodne formy kontaktu z płatnikami
 • Co zrobić, gdy otrzymamy spreparowaną wiadomość

ZUS walczy z kampanią fałszywych maili

Przed atakiem cyberprzestępców nie uchronił się nawet ZUS. Płatnicy zaczęli otrzymywać maile z rzekomego adresu mailowego zakładu, których treść zachęca do wzięcia udziału w ankiecie. Jedna z klientek, która zgłosiła sprawę do ZUS, otrzymała propozycję zapłaty 1,5 tys. zł za wypełnienie kwestionariusza.

W treści fałszywej wiadomości oszuści zapraszali do wyrażenia opinii na temat poziomu usług ubezpieczeniowych w Polsce. Badanie miało być przeprowadzone w calach statystycznych. Przestępcy zapewniali, że wyniki ankiety nie zostaną udostępnione ani przypisane do poszczególnych respondentów.

W oficjalnym komunikacie prasowym ZUS ostrzega, że w ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane płatników. W celu weryfikacji wiarygodności otrzymanej wiadomości warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Nieprawdziwe zawiadomienia zostały wysłane od użytkownika, którego nazwa rozpoczynała się od znaków: „Zu sOddz.”. To fałszywy adres, którym nie posługuje się zakład.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. TVN niechcący zdradził, kto wygra show? Nagranie zastanawia
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Co zrobić, aby uniknąć ataku oszustów? Poradnik ZUS

ZUS informuje, że pierwsze niepokojące sygnały dotarły z Legnicy. Niewykluczone, że przestępcy będą rozszerzali swój zasięg, dlatego też Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, apeluje o ostrożność.

W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości co do wiarygodności otrzymanego maila lub tożsamości pracownika ZUS należy bezzwłocznie skontaktować się z najbliższą placówką, z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00) lub z policją.

Przy okazji ZUS przypomina o podstawowych zasadach komunikowania się z płatnikami, które mogą uchronić klientów przed potencjalnym atakiem oszustów. Rzeczniczka zwraca uwagę, że pracownicy ZUS telefonują do płatników tylko na wyraźną prośbę, którą można złożyć poprzez konto na PUE ZUS lub stronę internetową www.zus.pl, wysyłając maila na adres cot@zus.pl.

- W innym przypadku nie ma mowy o „spontanicznych” kontaktach a tym bardziej prowadzeniu jakichkolwiek ankiet szczególnie związanych z wypłatą nagrody - wyjaśnia przedstawicielka zakładu.

Smutna prawda o naszych nawykach. Polacy marnują żywność na potęgęSmutna prawda o naszych nawykach. Polacy marnują żywność na potęgęCzytaj dalej
 1. Zobacz także: "Rolnicy. Podlasie": emocje przy wychodku. Zmiany u Gienka i Andrzeja po 50 latach
 2. Rzecznika przyznaje, że przesyłanie informacji drogą mailową to praktyka, na którą ZUS decyduje się tylko w konkretnych przypadkach. - Jeżeli ktoś nie ma żadnej sprawy prowadzonej w ZUS, nie zwracał się z pytaniem ani prośbą o informację wtedy nie ma najmniejszej możliwości żeby przychodziły do niego informacje mailowe - ostrzega Kowalska-Matis.

  Warto pamiętać, że pracownicy zakładu z własnej inicjatywy również nie telefonują do klientów ani nie składają wizyt domowych. Wyjątek od tej ostatniej zasady stanowi jedynie kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich. Pozostałe wizyty, do których dochodzi bardzo rzadko, są każdorazowo potwierdzane pisemnym zawiadomieniem. Wszystkie sprawy związane z ZUS można rozwiązać listownie bądź elektronicznie.

  Rozsyłanie spreparowanych wiadomości drogą mailową to jedna z najczęściej stosowanych metod przez oszustów. Poza ZUS-em na celowniku wyłudzaczy znalazł się także Santander.

  Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
  2. Jak zadbać o serce przy pomocy diety? Najważniejsze rady, które mogą przynieść wspaniałe efekty
  3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
  4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
  5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
  6. Nie żyje uwielbiana dziennikarka. Do końca walczyła z ciężką chorobą
  7. Nie żyje słynny piłkarz. Strzelił gola w finale mistrzostw Europy
  Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

  KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News