ZUS niepełnosprawni
Unsplash/Josh Appel
Autor Paulina Musianek - 7 Października 2019

ZUS ujawnia dane o nowym 500 plus. 220 tys. wniosków

ZUS podał nowe informacje dotyczące liczby wniosków o 500 plus dla osób. Jak poinformował rzecznik Zakładu, do tej pory wypłacono już 3,9 tys. świadczeń.

ZUS zaczyna już wypłacać pieniądze dla niepełnosprawnych

– ZUS wypłacił już 3,9 tysiąca świadczeń w ramach programu 500 plus dla niepełnosprawnych – mówi rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Blisko 9 tys. kolejnych jest już przygotowanych do wypłaty, a 20 tys. spraw ogółem zostało zakończonych. Jak dodał, “większość wypłat ma dwa standardowe terminy płatności, tj. 5. i 6. dzień miesiąca. Na terminy 10 i 15 października mamy już przygotowane do wypłaty blisko 9 tysięcy kolejnych”. Złożono już 220 tysięcy wniosków o świadczenie.

- Fakt, że już 1 października, czyli w dzień wejścia w życie przepisów o świadczeniu uzupełniającym dla osób niesamodzielnych, uruchomiliśmy pierwsze wypłaty świadczy o profesjonalnym przygotowaniu Zakładu do obsługi nowego świadczenia - mówiła prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Dodatkowo Andrusiewicz przypomniał, że z piątku na sobotę na PUE ZUS został udostępniony wniosek w formie elektronicznej. Już do południa w niedzielę wpłynęło 11 takich wniosków.

500 plus dla osób niesamodzielnych

500 plus dla osób z niepełnosprawnościami to program kierowany do osób, które ukończyły 18. rok życia, ale nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania. Aby otrzymać świadczenie należy do wniosku dołączyć orzeczenie lekarskie. Oprócz tego należy stale przebywać w kraju, posiadać polskie obywatelstwo. Nowe 500 plus dla osób z niepełnosprawnościami może zostać przyznane też dla niesamodzielnych emerytów, którzy nie dostają z tytułu świadczeń więcej niż 1600 zł brutto. Osoby, które otrzymują więcej niż 1100 zł, ale nie więcej niż 1600 zł brutto, zyskają kwotę odpowiednio pomniejszoną. Według szacunków, ze świadczenia może skorzystać ok. 850 tys. osób.

Najbiedniejsi seniorzy nie chcą trzynastej emerytury. Chcą czegoś zupełnie innegoNajbiedniejsi seniorzy nie chcą trzynastej emerytury. Chcą czegoś zupełnie innegoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Panna młoda miała powody, żeby być zła. Podczas ślubu teściowa przekroczyła wszystkie granice

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News