ZUS ze wsparciem dla przedsiębiorców
Marek BAZAK/East News
Autor Maria Glinka - 6 Listopada 2020

Urzędnicy toną we wnioskach. Polacy ruszyli po nowe postojowe i zwolnienie z ZUS, może też możesz skorzystać

ZUS od blisko miesiąca oferuje wsparcie dla przedstawicieli branży turystycznej. Jak dotąd przedsiębiorcy złożyli łącznie ponad 3 tys. wniosków o postojowe i ponad 5 tys. dokumentów w sprawie zwolnienia z opłacania składek. Warto pilnować terminów, ponieważ czas na składanie niektórych oświadczeń upływa wraz z końcem listopada.

ZUS wspiera branżę turystyczną. Pierwsze podsumowanie

15 października 2020 r. ZUS uruchomił przyjmowanie wniosków w ramach tarczy antykryzysowej 5.0. Tym razem pomoc skierowana jest do podmiotów z branży turystycznej. Na przedsiębiorców czekają trzy rozwiązania: zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe.

Watykan pozbawił insygniów polskiego kardynała i stróża pieniędzy Solidarności. Sprawa jest poważnaWatykan pozbawił insygniów polskiego kardynała i stróża pieniędzy Solidarności. Sprawa jest poważnaCzytaj dalej

Po trzech tygodniach od inauguracji tarczy ZUS przedstawił pierwsze wyliczenia. Według oficjalnych szacunków kwota wypłaconych świadczeń postojowych (łącznie z dodatkowymi) wyniosła 6,2 mln zł. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przekazuje, że do ZUS wpłynęło 848 wniosków o świadczenie postojowe, a 2627 - o dodatkowe świadczenie postojowe.

Jednak najbardziej popularnym mechanizmem okazało się zwolnienie ze składek. Kwota umorzenia opłat za lipiec, sierpień i wrzesień to aż 39,2 mln zł. Zgodnie z danymi resortu rozwoju po zwolnienie z ZUS zgłosiło się 5631 przedsiębiorców z branży turystycznej.

Kryteria uzyskania pomocy z ZUS

Portal mambiznes.pl podaje, że nowy pakiet pomocowy przysługuje przedsiębiorcom, którzy w danym miesiącu wykażą spadek obrotów o 75 proc. względem analogicznego okresu w roku ubiegłym. Oznacza to, że składając wniosek w listopadzie trzeba poświadczyć stratę z października, którą należy wyliczyć w odniesieniu do października 2019 r.

Kluczowe informacje dla seniorów. Jest decyzja w sprawie dodatkowych świadczeńKluczowe informacje dla seniorów. Jest decyzja w sprawie dodatkowych świadczeńCzytaj dalej

Co ciekawe, nie trzeba przekładać dodatkowych dokumentów, które potwierdzą rzeczywistą stratę. Jednak należy liczyć się z tym, że ZUS w przyszłości może przyjrzeć się oświadczeniom i zweryfikować ich prawdziwość z księgami rachunkowymi.

Kto może ubiegać się o pomoc? Na stronie rządowej czytamy, że dodatkowe postojowe i zwolnienie z ZUS należy się przewoźnikom autokarowym, osobom prowadzącym działalność kulturalną i artystyczną i gestorom bazy hotelowej.

Co więcej wsparcie przysługuje także agentom turystycznym, pilotom i przewoźnikom turystycznym, którzy już wcześniej mogli skorzystać ze wsparcia np. z uwagi na sezonowy charakter pracy i zawieszenie działalności w związku z pandemią.

Klienci aż 7 banków będą mieli problemy z dostępem do pieniędzy. Niektórzy nie skorzystają nawet z bankomatuKlienci aż 7 banków będą mieli problemy z dostępem do pieniędzy. Niektórzy nie skorzystają nawet z bankomatuCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Ostateczny termin składania wniosków zbliża się wielkimi krokami

Warto odnotować, że wnioski o umorzenie składek ZUS można składać tylko do końca listopada 2020 r., ponieważ ulga przysługuje tylko na trzy miesiące (lipiec, sierpień i wrzesień). Warunkiem uzyskania zwolnienia jest przedłożenie dokumentów rozliczeniowych za konkretne miesiące. Z tego obowiązku są zwolnieni płatnicy, którzy spełniają określone warunki i nie muszą co miesiąc dostarczać dokumentów rozliczeniowych.

Fatalne informacje od WHO. Świat musi być gotowy na kolejne wyzwanie epidemiczneFatalne informacje od WHO. Świat musi być gotowy na kolejne wyzwanie epidemiczneCzytaj dalej

Natomiast wnioski o postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe przedsiębiorcy mogą składać maksymalnie w przeciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Oświadczenia w sprawie zarówno zwolnienia ze składek ZUS (RSP-DB, RSP-DD i RDZ-B), jak i świadczeń postojowych (RSP-DB, RSP-DD) można składać wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  3. Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie
  4. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
  5. Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniej
  6. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  7. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąćKierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News