ZUS o podwyższeniu emerytury
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 5 Grudnia 2020

ZUS wygadał się jak można zwiększyć swoją emeryturę. Rozwiązanie jest banalne, a mało kto z niego korzysta

ZUS postanowił wesprzeć Polaków, którzy gubią się w skomplikowanym systemie emerytalnym i odpowiedział na najbardziej nurtujące pytanie. Ekspert ZUS ujawnił proste rozwiązania, dzięki którym wysokość emerytury może wzrosnąć. Punktem wyjścia do zgłoszenia się po ewentualne ponowne przeliczenie senioralnego świadczenia powinno być dokładne przeanalizowanie historii zawodowej.

Pomocne konsultacje z przedstawicielami ZUS

ZUS stara się na bieżąco odpowiadać na zapytania płatników w ramach dyżurów telefonicznych. W trakcie rozmowy konsultant tłumaczy wszystkie wątpliwości dotyczące polskiego systemu emerytalnego – zarówno te podstawowe, jak i bardziej zaawansowane.

W trakcie ostatniej serii rozmów telefonicznych, którą zarejestrował i opublikował Fakt, ZUS zdradził odpowiedź na pytanie, które nurtuje wielu seniorów – jak można zwiększyć swoje świadczenie? Odpowiedź jest znacznie prostsza niż mogłoby się wydawać.

Nadchodzi europejska emerytura. Polski system czeka rewolucjaNadchodzi europejska emerytura. Polski system czeka rewolucjaCzytaj dalej

ZUS o zwiększeniu emerytury

ZUS wskazuje, że pierwszym krokiem w celu ubiegania się o zwiększenie wartości emerytury, jest wnikliwa analiza historii zawodowej. Niewykluczone, że płatnik trafi na zapisy uprawniające do wyższego świadczenia, na które wcześniej nie zwrócił uwagi.

Jednym z takich rozwiązań jest emerytura pomostowa. Świadczenie przysługuje mężczyznom, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. Poza tym muszą spełnić cały szereg innych wymogów. Emerytura pomostowa należy się tylko tym obywatelom, którzy osiągnęli co najmniej 60 lat i mają okres składowy i nieskładkowy wynoszący przynajmniej 25 lat.

Możesz dostać Fajniaka w Biedronce zupełnie za darmo. Jednak tylko przez jeden dzieńMożesz dostać Fajniaka w Biedronce zupełnie za darmo. Jednak tylko przez jeden dzieńCzytaj dalej

Bardzo ważnym kryterium warunkującym emeryturę pomostową jest także wykonywanie pracy w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku (w rozumieniu art. 32 i 33 ustawy emerytalnej lub wymienionych w załącznikach 1 i 2 o emeryturach pomostowych) lub po 31 grudnia 2008 w rozumieniu art. 3 ustawy 1 i 3 o emeryturach pomostowych i jeśli rozwiązano z nim stosunek pracy. ZUS doprecyzowuje, że okres pracy w tych warunkach musi mieć wymiar co najmniej 15 lat.

Pracowałeś na emeryturze? ZUS może podwyższyć twoje świadczenie

Z innym problemem zmagał się senior urodzony w 1952 r., który na emeryturze jest od 3 lat. Jednak ostatnie dwa lata przepracował w oparciu o umowę o pracę, co zrodziło sporo problemów w kontekście senioralnego świadczenia. O pomoc zgłosił się do konsultanta ZUS.

Każdy, kto znajduje się w takiej sytuacji mogą przedłożyć wniosek o przeliczenie emerytury po upływie każdego roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczenia. W ten sposób składki zostaną doliczone do emerytury.

Ekspert ZUS zdradził, aby wniosek w tej sprawie składać po dniu urodzin. Dzięki temu można zyskać bardziej korzystne przeliczenie i wyższą podwyżkę.

Wyjeżdżasz za granicę? Lista produktów, których nie możesz wywieźć wydłużyła sięWyjeżdżasz za granicę? Lista produktów, których nie możesz wywieźć wydłużyła sięCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

  1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
  2. Rydzyk w ogromnych tarapatach. Będzie zawiadomienie do prokuratury
  3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób

Dodatki dla świadczeniobiorców

Kwestie formalne dotyczące dodatków do emerytury w dalszą ciągu budzą wiele wątpliwości. Jedna z kobiet urodzona w 1953 r. spytała konsultanta ZUS, czy przysługuje jej dodatek za opiekę nad dzieckiem.

Jeśli seniorka pobiera emeryturę ustaloną na mocy nowych zasad (w całości bądź części), a do kapitału początkowego został zaliczony okres opieki nad dzieckiem, to można zawnioskować o ponowne przeliczenie wysokości senioralnego świadczenia. ZUS obliczy 1,3 procent podstawy kapitału początkowego za każdy rok opieki. Dzięki temu emerytura ulegnie zwiększeniu.

Niesamowita historia unikatowego banknotu. Niemy świadek historii warty 200 razy więcej niż jego nominałNiesamowita historia unikatowego banknotu. Niemy świadek historii warty 200 razy więcej niż jego nominałCzytaj dalej

Ekspert ZUS przypomina, że obywatelom, którzy ukończyli 75. rok życia, z urzędu należy się tzw. dodatek pielęgnacyjny. Starsi emeryci mogą doliczyć do emerytury dopłatę w wysokości 229,91 zł (stawka od 1 marca 2020 r.).

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje także osobom, które posiadają zaświadczenie o częściowej bądź całkowitej niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji. W celu uzyskania takiego dokumentu należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

1200 złotych co miesiąc dla rodzica. Pieniądze bierze już prawie 60 tys. osób, warunków jest kilka1200 złotych co miesiąc dla rodzica. Pieniądze bierze już prawie 60 tys. osób, warunków jest kilkaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
  2. Objawy niedoboru witaminy C. Jej brak wpływa na cały organizm
  3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
  4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
  5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
  6. Księża jednak zorganizują kolędę. Nieodwracalna decyzja
  7. Pokazali, jak wygląda grób Kazimierza Deyny. Smutny widok (FOTO)
Nadchodzi europejska emerytura. Polski system czeka rewolucjaNadchodzi europejska emerytura. Polski system czeka rewolucjaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News