ZUS
Autor: Paulina Musianek
Autor Paulina Musianek - 5 Września 2019

Ogromny wzrost składek ZUS dla małych przedsiębiorców, wielu będzie musiało zamknąć interes

ZUS może być dla przedsiębiorców niemałym problemem. Do podwyżek płacy minimalnej i PPK rząd dokłada wyższe składki na ZUS.

ZUS. Składki będą coraz trudniejsze do udźwignięcia przez przedsiębiorców

ZUS, a dokładniej składki płacone na Zakład, przyczynią się do zamknięcia się wielu małych biznesów? Wyższe składki na ZUS to wzrost kosztów pracy, nie każdego prowadzącego firmę będzie na to stać. Rząd jednak skupia się na tym, że podwyżki składek pozwolą na zmniejszenie dotacji budżetowych na ZUS, co jednocześnie oznacza więcej pieniędzy w budżecie na spełnianie socjalnych obietnic.

– Przyszłoroczny podstawowy obowiązek, który wyniesie aż 1445 zł miesięcznie, nie tylko ograniczy, lecz zmusi do zamknięcia tysiące przedsiębiorców prowadzących małe, lokalne sklepy spożywcze, czyli jedyne źródło utrzymania dla setek tysięcy rodzin – mówi w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów. Zwraca on również uwagę na inne problemy, jakie spadną na barki małych i średnich przedsiębiorców, takie jak zakaz handlu w niedzielę oraz rosnące koszty prądu i energii.

Prezeska ZUS o sposobie na uzyskanie wyższej emeryturyPrezeska ZUS o sposobie na uzyskanie wyższej emeryturyCzytaj dalej

Składki na ZUS do wyboru? Pomysł lewicy

Sposobem, który uratuje przedsiębiorców miałoby być danie im możliwości wybór w kwestii opłacania składek. - Każdy przedsiębiorca będzie mógł wybrać: ZUS proporcjonalny do przychodu lub kwota ryczałtowa. Niezależnie od wysokości przychodu będzie miał te dwie opcje - apelują politycy, jak czytamy na INNPoland.

ZUS: to tylko prognozy, a jak będzie to musimy poczekać

Iwona Kowalska - Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na województwo dolnośląskie, w odpowiedzi na naszą prośbę o komentarz, tłumaczyła, że obawy te są wynikiem opierania się na prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na przyszły rok.

- To właśnie jego poziom decyduje o tym, jak wysokie będą składki ZUS płacone przez przedsiębiorców w 2020 r. Ale to tylko prognozy, a jak będzie to musimy poczekać - twierdzi Kowalska-Matis przypominając jednocześnie o możliwości skorzystania z preferencyjnych składek - Ulgi na Start i Małego ZUS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Emerycie, jeśli pracujesz, to ZUS może odebrać Ci emeryturę. Sprawdź obowiązujące zasady
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. Wracali z wakacji na Maderze. Polaków spryskano środkiem do odrobaczania
  4. Koniec świata nastąpi za 11 dni? Naukowcy twierdzą, że TYM razem Ziemia może eksplodować

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News