fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 19.01.2019. n/z Napis ZUS.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Marca 2020

Seniorzy mają powód do radości. Do ich kieszeni trafią dodatkowe pieniądze z ZUS

ZUS zwróci w marcu nadpłaty z podatku dochodowego za 2019 roku. Dzięki temu seniorzy otrzymają emerytury wyższe nawet o kilkaset złotych. Marzec to wyjątkowo dobry miesiąc dla emerytów i rencistów. Poza zwrotem nadpłat czeka ich jeszcze waloryzacja. A to nie koniec dobrych wiadomości.

ZUS odda nadpłaty w marcu

W ciągu ostatnich czterech lat kwota wolna od podatku wzrosła już dwukrotnie - najpierw w 2017 roku z 3091 zł do 6600 zł rocznie, następnie w 2018 roku do 8000 zł. Dziennik “Fakt” zwraca uwagę, że podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy tak jakby kwota wolna nie uległa zmianie. Nadpłata jest wypłacana dopiero po rozliczeniu PIT, jednak w przypadku seniorów odpowiada za to ZUS i wypłaca je we wcześniejszym terminie.

Dziennik “Fakt” przytacza dane ZUS, z których wynika, że 57 proc. seniorów, którzy mają nadpłaty, otrzyma od 201 do 500 zł zwrotu. Natomiast 20 proc. świadczeniobiorców dostanie emeryturę wyższą o 101-200 zł, a 6 proc. może liczyć na dodatek w wysokości co najmniej 500 zł.

Kwotę nadpłaty sprawdzisz w liście od ZUS

Gazeta przypomina, że zwrot nadpłaty z podatku dochodowego jest rozliczany automatycznie, nie ma potrzeby składania żadnych wniosków. Kwota nadpłaty jest podana w formularzu PIT-40, który ZUS przesłał wszystkim emerytom i rencistom na początku 2020 roku.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Zdjęcia mówią same za siebie. Rydzyk wydaje nasze pieniądze bez zastanowienia

Warto przypomnieć, że seniorzy nie muszą rozliczać zeznań podatkowych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mają dodatkowy dochód albo chcą odliczyć należne im ulgi, jak za wydatki na leki, czy ulgę rehabilitacyjną.

Nadpłaty od ZUS to nie wszystko. Emeryci mają na co czekać

Jeszcze w marcu emerytury zostaną zwaloryzowane, dzięki czemu ich kwota zwiększy się o 3,6 proc. w stosunku do 2019 roku. Emeryci i renciści otrzymają także dodatkowe, roczne świadczenie - trzynastą emeryturę, która będzie wypłacana w kwocie minimalnej emerytury. W tym roku będzie to 1200 zł brutto, co daje na rękę 981 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pendolino z chorymi pasażerami zatrzymane w Warszawie
  2. Operacja na otwartym sercu, poważny stan. Niepokojące doniesienia o Tomaszu Stockingerze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Pociąg w Warszawie pilnie zatrzymany. Nieoficjalnie: mogło chodzić o zakażenie chorobą, na miejscu służby

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News