Dobrowolny ZUS, projekt PSL
wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 4 Grudnia 2019

Składki do ZUS dobrowolne, a nie obowiązkowe. Ustawa wkrótce w Sejmie

ZUS. “Posłowie Koalicji Polskiej-PSL-Kukiz'15 zapowiedzieli złożenie w Sejmie projektu ustawy, która zlikwiduje obowiązek opłaty ZUS” - podaje Bankier.pl. Wystosowali też apel o poparcie projektu przez wszystkie ugrupowania parlamentarne. Ich celem jest, by nowe przepisy weszły do początku 2020 roku.

ZUS. Projekt ustawy likwidującej obowiązek opłat

ZUS. Rada Koalicji Polskiej odbyła pierwsze posiedzenie, podczas którego omawiano m.in. nowe projekty ustaw, jak poinformował dziś w Sejmie Paweł Kukiz. Do jednych z tych projektów należy projekt ustawy wprowadzającej dobrowolny ZUS. "To jest jeden z najważniejszych projektów ustaw w tej kadencji Sejmu. To jest rozwiązanie, które daje szanse na to, że miliony polskich firm - mikroprzedsiębiorstw i osób samozatrudnionych będzie w stanie utrzymać swoją działalność w przyszłym roku" - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, cytowany przez portal Bankier.pl.

14 mld zadłużenia

Szef ludowców oszacował, że mikroprzedsiębiorstwa i osoby samozatrudnione są zadłużone na ogromną kwotę 14 mld zł. Podmioty gospodarcze tego typu będą zobowiązane opłacać niemal 1500 zł składek ZUS miesięcznie od przyszłego roku.

"Chcemy, żeby oni sami decydowali, czy chcą takie składki płacić, czy zrobią sobie wakacje od ZUS" - mówił Kosiniak-Kamysz. Podał przykłady branż działających sezonowo, jak hotelarstwo. "One nie muszą płacić składek w każdym miesiącu. To jest rozwiązanie, które - dla 1,5 mln samozatrudnionych, ale odwołujemy się do 3 mln przedsiębiorców - daje nadzieję na lepsze jutro, na lepsze dziś" - powiedział.

Zapukają do drzwi i nakażą wracać do pracy. ZUS coraz częściej przerywa L4Zapukają do drzwi i nakażą wracać do pracy. ZUS coraz częściej przerywa L4Czytaj dalej

Apel do partii rządzącej

Kosiniak-Kamysz wystosował apel do PiS o poparcie tego projektu. Według niego rzeczony projekt ustawy powinien zostać rozpatrzony jeszcze w 2019 r., aby "ulżyć tym osobom, które potrzebują wsparcia" w roku przyszłym. Zdaniem szefa PSL, w przypadku, gdyby połowa uprawnionych chciała skorzystać z takiej możliwości, to wówczas do ZUS wpłynęłoby 5 mld mniej na rok. "To jest inwestycja, a nie wydatek państwa, bo w ten sposób utrzymane zostaną miejsca pracy, ulżymy przedsiębiorcom, którzy może rozwiną swoją działalność i zatrudnią nowe osoby. Ten ZUS jest dla wielu przeszkodą w rozwoju działalności i nie daje szansy na rozwinięcie skrzydeł" - podsumował.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info
  2. Nie żyje gwiazdor polskiego „Mam Talent”. Długo walczył z chorobą, miał tylko 30 lat
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Właśnie poinformowano, kiedy Polacy dostana 13-stą emeryturę. Większość będzie wściekła

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News