ZUS notuje niższe wpływy ze składek w czasie pandemii
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 4 Maja 2020

Do ZUS wpłynęło już o 6,4 mld zł mniej ze składek. Co z naszymi emeryturami i zasiłkami?

ZUS z problemami finansowymi? Zakład pobrał w kwietniu o 6,4 mld zł mniej niż w marcu, ale prezeska zakładu prof. Gertruda Uścińska nie widzi powodów do obaw. W wywiadzie dla Rzeczpospolitej ekspertka komentuje sprawę.

ZUS w dobie pandemii

ZUS również odczuwa skutki zamrożenia gospodarki. Wobec zawieszenia działalności firm i widma kryzysu spadła liczba płatników, co przekłada się na 20 proc. mniej składek, które wpłynęły na wszystkie fundusze w kwietniu 2020 r. w porównaniu z tym samym miesiącem w roku ubiegłym. Jednak zdaniem prezeska ZUS prof. Gertury Uścińskiej nie ma powodów do obaw.

Co mówią liczby? W kwietniu 2020 r. ZUS otrzymał ze składek 19,5 mld zł, czyli o 4,6 mld zł mniej niż w kwietniu 2019 r. Jest to również o 6,4 mld zł mniej niż w marcu 2020 r.

„Pomimo to ZUS jest nadal w relatywnie dobrej kondycji finansowej. Bo od początku roku pobraliśmy ponad 92 mld zł składek, co jest cały czas więcej niż w takim samym okresie zeszłego roku (o ok. 35 mln zł)” – przyznała prof. Uścińska w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.

Emeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyEmeryci ze sporym powodem do radości. ZUS ich dzisiaj zaskoczyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Andrzej Duda zabrał głos ws. doniesień o dymisji. Jest oficjalne stanowisko

Co z pieniędzmi na świadczenia?

Wobec mniejszych wpływów pieniężnych wątpliwości może budzić dalsze wypłacanie poszczególnych świadczeń. Prezeska ZUS oświadczyła, że wypłacalność jest gwarantowana przez państwo i wszelkie ewentualne „niedobory (…) będą na bieżąco pokrywane z dotacji z budżetu państwa”. Tegoroczny budżet przewiduje 34 mld zł dotacji, a „na ten moment zostało wykorzystanych 12,6 mld zł, czyli zaledwie 38 proc. całej kwoty” – uspokaja szefowa.

Poza tym ZUS podejmuje kroki, aby skorzystać ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, który ma pokryć skutki kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię. Prezeska ZUS z optymizmem spogląda na drugą część roku i ma nadzieje, że sytuacja na rynku pracy i w gospodarce szybko wróci do normy. Prof. Uścińska wyznała, że analitycy z ZUS na bieżąco gromadzą informacje i opracowują różne strategie, aby jak najskuteczniej reagować na sytuację epidemiczną.

Są już polskie truskawki. Cena jest powalającaSą już polskie truskawki. Cena jest powalającaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ZDM chwali się szybką rozbiórką wiaduktu. Internauci są oburzeni, mieszkańcy nie mogli zmrużyć oka
  2. Tragiczne informacje na samym początku tygodnia. MZ podało najnowsze dane
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. "Są wskazania, że Chiny oszukiwały świat" . Bardzo mocne słowa polskiego eksperta
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News