ZUS zachęca do składania wniosków o zwolnienie z podatków
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 3 Kwietnia 2020

ZUS zachęca do niezapłacenia mu 4,3 tys. zł. Trzeba jednak złożyć wniosek

ZUS zachęca, aby jak najwięcej przedsiębiorców skorzystało ze zwolnienia ze składek, które wynika z tarczy antykryzysowej. Przepisy regulujące przyznawanie ulgi nie wymagają udokumentowania straty w czasie epidemii, w związku z czym po bonifikatę może sięgnąć ok. 2 mln mikrofirm.

ZUS apeluje: złóż wniosek

ZUS apeluje do przedsiębiorców, aby zgłosili się po ulgę podatkową, którą przewiduje tarcza antykryzysowa. Tym bardziej, że przyznanie bonifikaty jest praktycznie bezwarunkowe i dotyczy największej grupy ubezpieczonych – podaje Rzeczpospolita.

Lidl wdraża ją we wszystkich sklepach. Ważna zmiana w godzinach otwarciaLidl wdraża ją we wszystkich sklepach. Ważna zmiana w godzinach otwarciaCzytaj dalej

Prawo do zwolnienia ze składek ma ok. 1,8 mln najmniejszych przedsiębiorców zatrudniających ok. 2,4 mln pracowników. Nawet w razie zwolnienia z pracy nikt nie zostanie pozbawiony prawa do ubezpieczenia i należnych z tego tytułu świadczeń.

Jednak w związku z tym to właśnie zwolnienie ze składek jest najbardziej kosztownym narzędziem nakierowanym na pomoc tym branżom, które kryzys wywołany przez koronawirusa dotknął najbardziej.

Minimalne wymogi, aby móc się starać o zwolnienie ze składek

Prawo do ulgi przysługuje wszystkim przedsiębiorcom, którzy spełniają warunki formalne - prowadzenie działalności przed 1 lutego 2020 r. oraz przychody niższe niż 15 681 zł. Limit ten dotyczy obrotów w pierwszym miesiącu, za który przedsiębiorca wnioskuje o zwolnienie.

Onet: Obóz władzy chce przedłużenia kadencji prezydenta. Mowa o 7 latach rządówOnet: Obóz władzy chce przedłużenia kadencji prezydenta. Mowa o 7 latach rządówCzytaj dalej

A więc w przypadku, gdy zarządca firmy stara się o ulgę za okres marzec-maj to należy wziąć pod uwagę jego marcowy przychód. Jeżeli w marcu przekroczył ustalony próg to zwolnienie będzie mu przysługiwało od kwietnia pod warunkiem, że jego przychody mieszczą się w limicie.

Bez znaczenia jest fakt czy dane przedsiębiorstwo ucierpiało w wyniku pandemii czy nie – podczas składania wniosku o bonifikatę nie trzeba udowadniać spadku obrotów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Nawet kilka tysięcy bonifikaty

Aby cieszyć się ze zwolnienia ze składek konieczne jest jednak złożenie wniosku do ZUS. Samozatrudnieni zyskają na tym nawet 4294,44 zł za trzy miesiące. Kwota ta będzie jeszcze wyższa dla mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają inne osoby, bo obejmie także składki należne od wynagrodzeń pracowników czy zleceniobiorców – pisze bankier.pl.

Złożenie wniosku jest możliwe za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Należy jedynie wypełnić dwustronicowy wniosek RDZ, który wymaga złożenia podpisu w formie cyfrowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Michał zmarł na koronawirusa, był młody, zdrowy. "Nudzisz się? Mój brat też chciałby, ale nie żyje"
  2. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Europejski kraj wprowadza nowy nakaz. Pytano o niego też polskich polityków
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News