ZUS weźmie pod lupę umowy o dzieło
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 2 Listopada 2020

ZUS bierze się za umowy o dzieło, wchodzą istotne zmiany. Zakład będzie wymagał dokładnych informacji

Szykują się ważne zmiany dotyczące umów o dzieło. Od początku przyszłego roku płatnicy będą musieli informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o zawarciu każdej tego rodzaju umowy niezwiązanej ze stosunkiem pracy. Zmiany krytykują eksperci.

Umowy o dzieło pod lupą ZUS

Od Nowego Roku szykują się istotne zmiany dotyczące umów o dzieło. Wprowadza je nowelizacja ustawy szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, zwana tarczą antykryzysową.

Od 1 stycznia 2021 roku, jak podaje „Puls Biznesu” płatnicy będą mieli obowiązek powiadamiania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o zleceniu komuś wykonania pracy twórczej. Nie będzie dotyczyło to jednak wszystkich osób, a tych, którzy nie są pracownikami danego przedsiębiorstwa, co oznacza, że zgłoszenie takiego zlecenia dotyczy umowy o dzieło niepodlegającej składkom na ubezpieczenie społeczne.

- Niejako przy sposobności walki z negatywnym oddziaływaniem pandemii koronawirusa na gospodarkę rząd tzw. tarczą antykryzysową nałożył na płatników składek lub osoby fizyczne zlecające wykonanie dzieła nowy obowiązek informacyjny względem ZUS. Uzasadnieniem dla tej zmiany miała być okoliczność, że już wprowadzone oraz planowane do wprowadzenia działania pomocowe miały przewidywać wypłatę świadczeń także dla przyjmujących zlecenie na podstawie umowy o dzieło, co w prostej konsekwencji powodowało konieczność rejestracji takich umów - komentuje dla „Pulsu Biznesu” Cezary Romanowski, radca prawny z Grupy Prawnej Togatus.

Płatnicy będą mieli obowiązek powiadomienia ZUS o zawarciu umowy w ciągu tygodnia. Następnie zostanie ona zaewidencjonowana na koncie w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS (KSI ZUS). Romanowski zwraca uwagę, że na chwilę obecną nie ma formularza na którym powinno być dokonane takie zgłoszenie. Nie ma również informacji, kiedy on będzie dostępny.

Niesamowite odkrycie w wielkopolskim Domachowie. Zapierający dech dowód historii odnaleziony w kościeleNiesamowite odkrycie w wielkopolskim Domachowie. Zapierający dech dowód historii odnaleziony w kościeleCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Jakimowicz wpadł w furię po ostatnim "Dzień dobry TVN". "Żeby księdza pobić?", kuriozalne zarzuty
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Niesamowite odkrycie w wielkopolskim Domachowie. Zapierający dech dowód historii odnaleziony w kościeleNiesamowite odkrycie w wielkopolskim Domachowie. Zapierający dech dowód historii odnaleziony w kościeleCzytaj dalej


W kogo uderzą zmiany?

Prezes HR Lex dr Katarzyna Kalata podkreśla w rozmowie z „Pulsem Biznesu”, że zmiany spowodują, że ZUS będzie miał pełną wiedzę na temat struktury zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie. Wbrew pozorom nie uderzy to wcale w płatników prowadzących działalność gospodarczą.

- Dla płatnika składek nie będzie to wielkim problemem, bo już teraz przesyła raporty i zgłoszenia zakładowi ubezpieczeń, to na pewno będzie takim dla osób fizycznych zawierających umowy o dzieło. Ktoś, kto - załóżmy - zleci wykonanie projektu ogrodu lub mebla, będzie podlegał takiemu samemu obowiązkowi jak płatnicy prowadzący działalność, który to obowiązek może wydawać się niekiedy nierealny do zrealizowania, a wręcz absurdalny - komentuje dr Kalata.

Dzięki wprowadzonym od 2021 roku zmianom państwowemu ubezpieczycielowi będzie łatwiej sprawdzić, czy w konkretnym przypadku powierzenie wykonania dzieła ma faktycznie jego cechy, czy też mamy do czynienia bardziej ze zleceniem bądź wykonywaniem swoich obowiązków w sposób typowy dla stosunku pracy.

- Przychód z umów o dzieło nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Na razie nie wiadomo, jakie dane mają być zawarte w zgłoszeniu. Jeśli pojawi się wysokość przychodu, ZUS w bardzo łatwy sposób będzie mógł przeprowadzić kontrolę i zakwestionować wszystkie zawarte umowy. Dziś ZUS nie ma takich danych i inspektor musi badać i opisywać każdy zawarty kontrakt, co przy dużej ich liczbie powoduje, że nie wszystkie mogą być zakwestionowane, bo dopuszczalny czas trwania kontroli jest ograniczony limitem dni – tłumaczy prezes HR Lex.

Dr Kalata przewiduje, że po wejściu w życie nowych przepisów ZUS będzie mógł w prostszy sposób zakwestionować wszystkie umowy o dzieło, co w konsekwencji może spowodować, że płatnicy przestaną je zawierać lub będą je zlecać na mniejszą skalę.

Inne przedstawione przez gazetę prognozy zakładają, że wiele z umów o dzieło na mocy decyzji administracyjnej może zostać przekwalifikowanych przez ZUS na zlecenia. Jeśli przedsiębiorcy odwołają się od takiej decyzji muszą liczyć się z długim procesem sądowym.

Co z dalszymi obostrzeniami oraz zamykaniem handlu i usług? Gowin zdradza dalsze planyCo z dalszymi obostrzeniami oraz zamykaniem handlu i usług? Gowin zdradza dalsze planyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja
  2. Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Legenda polskich skoków narciarskich ma koronawirusa. Wojciech Fortuna przeżywa dramat, chodzi o jego żonę
  7. Niestety, rozkręca się sezon, uciążliwość dotyka setek tysięcy Polaków. Syrop z buraka na szczęście zwalcza okropność w okamgnieniu
Za stare meble i używane akcesoria płacą fortunę, nawet ponad 4 tys. złotych. Ogrom Polaków wciąż ma je w domachZa stare meble i używane akcesoria płacą fortunę, nawet ponad 4 tys. złotych. Ogrom Polaków wciąż ma je w domachCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News