ZUS umorzył składki na ponad 7 mld zł
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 2 Czerwca 2020

ZUS idzie na liczne ustępstwa. Na pomoc liczy ponad 3,5 mln Polaków

Dotychczas wypłacono ponad 2,2 mld zł postojowego, a także umorzono składki ZUS na łączną kwotę ponad 7,2 mld zł – poinformowała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Kwota umorzeń składek ZUS przekroczyła 7 mld zł

Szefowa MRPiPS Marlena Maląg wraz z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską podsumowały we wtorek realizację kluczowych instrumentów tarczy antykryzysowej. Jak informuje w komunikacie prasowym resort wsparcie dla przedsiębiorców w ramach trzech tarcz – finansowej, pomocowej i antykryzysowej – wyniosło dotąd 70,5 mld zł, z czego 21 mld stanowi łączna kwota pomocy przekazana w ramach różnych instrumentów tarczy antykryzysowej, jak m.in. wsparcie z środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, pożyczki dla mikroprzedsiębiorców czy świadczenia postojowe przyznawane przez ZUS.

Z danych podanych przez szefową ZUS prof. Gertrudę Uścińską wynika, że w ramach tarczy antykryzysowej od 1 kwietnia Zakład przyjął ponad 3,7 mln wniosków, z czego zrealizowano blisko milion odnośnie wypłaty świadczenia postojowego osób samozatrudnionych i zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych na łączna sumę 2,26 mld zł. Najwięcej świadczeń postojowych wypłacono w województwach: mazowieckim (304,3 mln zł), śląskim (217,6 mln zł) i małopolskim (206,2 mln zł).

Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupKontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupCzytaj dalej

- To wielkie podziękowanie przede wszystkim dla pani prezes, ale też dla pracowników ZUS. Dzisiaj możemy powiedzieć, że realizacja świadczeń postojowych jest wykonana na poziomie 97 proc. – podkreślała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Pilna konferencja Morawieckiego i Szumowskiego. Niewielu mogło się spodziewać ich słów

Istotnym elementem tarczy antykryzysowej jest również zwolnienie ze składek ZUS. Z danych podanych przez Maląg wynika, że łączna kwota umorzeń składek ZUS wynosi obecnie 7,2 mld zł.

- Fakty mówią same za siebie: wypłacenia świadczenia postojowego, zwolnienia ze składek ZUS, ale również realizacja zadań podstawowych, które Zakład wykonuje każdego dnia świadczy o tym, że ZUS działa sprawnie. Dzięki temu możemy bez zbędnej zwłoki kierować wsparcie do przedsiębiorców i niwelować negatywne skutki pandemii – podkreślała szefowa MRPiPS.

Najnowszy sondaż fatalny dla Andrzeja Dudy. W drugiej turze nie daje rady trzem kontrkandydatomNajnowszy sondaż fatalny dla Andrzeja Dudy. W drugiej turze nie daje rady trzem kontrkandydatomCzytaj dalej

- Dokonaliśmy tego zwolnienia w odniesieniu do 92 proc. pracodawców. Oni otrzymali już informację, że są zwolnieni ze składek. Ten okres jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczenia, w przyszłości ustalania emerytury, a także prawa do opieki zdrowotnej – zapowiedziała prezes ZUS.

Informacja o stanie konta wyłącznie online

Prof. Uścinska poinformowała również, że od tego roku ZUS zamierza odejść od wysyłania informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej w formie papierowej.

- Zgodnie z ustawą każdy ubezpieczony w wieku powyżej 35. roku życia otrzyma przez internet informacje m.in. o zgromadzonych składkach i o hipotetycznej wysokości emerytury. Prosimy o zakładanie profili zaufanych. Na salach obsługi klienta dostępni będą także doradcy, którzy pomogą w zakładaniu takich profili – podkreśliła szefowa ZUS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany polski piłkarz nie żyje. W niedzielę trafił do szpitala, miał tylko 46-lat
  2. Polacy coraz częściej dochodzą swoich praw jako pacjenci. Niektóre historie sprawiają, że włos się jeży na głowie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Zdradzili, kiedy zniosą kolejny zakaz. Słowa szefa MSZ zaskakują
Dziś ty także możesz stracić dostęp do telewizji. Wszystko zależy od sprzętu, jaki masz w domuDziś ty także możesz stracić dostęp do telewizji. Wszystko zależy od sprzętu, jaki masz w domuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News