07.10.2020 Stegna Gdanska , plaza, port fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
East News, Andrzej Iwańczuk
Autor Kamila Jeziorska - 10 Października 2020

Groźne znalezisko w Bałtyku. Trzeba było działać bardzo szybko

Znalezisko w Morzu Bałtyckim przyprawia o prawdziwy zawrót głowy i przywołuje historyczne wspomnienia. Przygotowania do neutralizacji znaleziska trwają od września zeszłego roku, ale dopiero w poniedziałek, 12 października, uda się doprowadzić sprawę do końca. Co takiego skrywał Bałtyk na swoim dnie?

Znalezisko przyprawia o zawrót głowy

Znalezisko na dnie Bałtyku okazało się być bardzo niebezpieczne. Jak się okazuje, przygotowania do neutralizacji niewybuchu znalezionego w Świnoujściu rozpoczęły się dokładnie 16 września 2019 r. kiedy to 41 zespół otrzymał informację o znalezisku. - Podczas wstępnych przygotowań wyznaczyliśmy rejon do zabezpieczenia, a także rejon 200 m wokół obiektu, który musiał zostać bardzo dokładnie oczyszczony - wykonała to firma, która przeszukiwała tor wodny w ramach prac nad pogłębianiem. Tylko z tego rejonu wydobyto ponad 400 niebezpiecznych obiektów wybuchowych: min morskich typu Mark, bomb głębinowych WBD, różnego typu amunicji artyleryjskiej, powiedział w rozmowie z PAP, chor. mar. Michał Jodłoski z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wygląda na to, że akcja jest naprawdę niebezpieczna.

Znalezisko pod postacią bomby lotniczej Tallboy to największy niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony w Europie. Akcja jest bardzo zorganizowana i wymaga zaangażowania specjalnych służb. Co więcej, przygotowania do akcji neutralizacji będą trwały dwa dni, a całość zostanie podzielona na dwa etapy. W pierwszym zostanie usunięty piasek zalegający w znalezisku, natomiast drugi krok jest o wiele bardziej skomplikowany. - Drugi etap będzie polegał na umieszczeniu specjalnej rury dystansowej, która uwolni przestrzeń za zapalnikami. Dopiero wtedy będziemy mogli zamontować nasze systemy i przystąpić do zainicjowania deflagracji, mówi chor. mar. Jodłoski. Tallboy to 2,4 tony ładunku wybuchowego, który neutralizowany będzie metodą deflagracji.

Przełomowy proces w niemieckim sądzie. Będziesz mógł liczyć na duże odszkodowaniePrzełomowy proces w niemieckim sądzie. Będziesz mógł liczyć na duże odszkodowanieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowo ruszyli po pieniądze. Złożono już ponad 26 tys. wniosków, ty też możesz jeszcze je otrzymać
2. Od jutra cała Polska w żółtej strefie. Jakich zasad będzie trzeba przestrzegać?
3. Wielka kontrola w Watykanie. Ujawniono ogromny skandal, nic już się nie ukryje

Znalezisko na dnie Bałtyku bardzo niebezpieczne

Znalezisko z Bałtyku może być bardzo niebezpieczne dla lokalnych mieszkańców. - Największe ryzyko detonacji istnieje podczas odkopywania Tallboya, gdyby obiekt się poruszył w niekontrolowany sposób i doszłoby do zainicjowania zapalników, a także podczas deflagracji (gdyby płynnie przeszła w detonację). Ta druga sytuacja wywołuje ryzyko dla infrastruktury, a nie dla ludzi - nurkowie i mieszkańcy miasta będą poza strefą bezpośredniego zagrożenia życia, mówi chor. mar. Jodłoski. W jaki sposób będzie trzeba zabezpieczyć społeczeństwo?

- Niezwykle ważne jest - i trzeba to wyraźnie podkreślić - aby ludzie zastosowali się do instrukcji i opuścili rejon w promieniu 2,5 km od obiektu. Ten obszar nie nazywa się strefą bezpośredniego zagrożenia życia bez powodu. Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie, opowiada chor. mar. Jodłoski. Wygląda na to, że akcja będzie naprawdę poważna, a jej skala przewyższa wszystkie wyobrażenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Życzę ci wszystkiego co najgorsze". Dziennikarka Polsat News została okropnie zaatakowana, na wizji ujawniła, jakie wiadomości odbiera
  2. Napoli chce pozwać Arkadiusza Milika. Polak może stracić fortunę
  3. 15 tys. zł grzywny za jazdę po lesie. Sąd nie miał wątpliwości
  4. Abonament RTV w 2021 roku będzie wyższy. Ale nie wszyscy muszą go płacić, lista zwolnionych zaskakuje długością
  5. Ikea rozpoczęła sprzedaż nietypowych akcesoriów. Sieć chce, żeby klienci wyglądali stylowo
  6. Zupełnie nieznane, cudowne zastosowanie soku z żurawiny. Jest zbawienny przy bardzo poważnej dolegliwości

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News