Żółte znaki drogowe dotyczą przejazdu pojazdów wojskowych
fot. pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 1 Marca 2020

Na polskich drogach pojawią się znaki, których dawno już nie było. Tłumaczymy, co oznaczają

Znaki drogowe a na nich pojazdy wojskowe to oznaczenia, które mogą zobaczyć polscy kierowcy w związku z ćwiczeniami wojskowymi DEFENDER-Europe 20. Żółte znaki i zawarte na nich informacje nie obowiązują kierowców a jedynie pojazdy wojskowe. Co jednak w przypadku gdy takie pojazdy będą przemieszczały się w pobliżu naszego samochodu? Czy koniecznie jest ustąpienie pierwszeństwa?

Żólte znaki drogowe

Ćwiczenia wojskowe DEFENDER-Europe 20 rozpoczęły się 28 lutego a zakończą dopiero w sierpniu. Żółte znaki z pojazdami wojskowymi w tym między innymi z czołgami mówią o dopuszczalnej masie pojazdów. Nie mają one znaczenia dla zwykłych pojazdów ale może to być informacja dla kierowców na jakich drogach możemy zobaczyć takie pojazdy.

Przejazdy zaplanowano na godziny wieczorne i nocne, żeby jak najmniej utrudniać ruch. GDDKiA informuje jednak, że niektóre będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu i apeluje o uwagę kierowców. - Od 28 lutego wojska sprzymierzone w ramach ćwiczeń będą wjeżdżać do Polski od strony zachodniej, a następnie przemieszczać się po niemal wszystkich województwach — informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Tak wyglądają żółte znaki drogowe dotyczące przejazdów pojazdów wojskowych:

Żółte znaki drogowe

Wojskowe pojazdy są uprzywilejowane?

Co zrobić jednak gdy na drodze zobaczymy kolumnę wojskowych pojazdów? Jak donosi portal moto.pl, pojazdy wojskowe nie są uprzywilejowane i można je wyprzedzać jak każdy inny pojazd. Należy jednak wziąć pod uwagę, że manewr wyprzedzania kolumny pojazdów wojskowych należy do jednych z najniebezpieczniejszych i cierpliwy przejazd za kolumną może być dla nas dużo rozsądniejszy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Nie będziemy mogli takiej kolumny wyprzedzić jeśli na jej początku i końcu będą znajdowały się pojazdy Żandarmerii Wojskowej wysyłające sygnały dźwiękowe i świetlne. Wtedy każdy uczestnik ruchu drogowego obowiązany jest ułatwić jej przejazd. Nie można wtedy takiej kolumny wyprzedzać w terenie zabudowanym oraz rozdzielać.

Inne uwarunkowaina o których należy pamiętać a informuje o nich GDDKiA, to to, że takie pojazdy mają bardzo dużą masę własną, a co za tym idzie ich droga hamowania jest dłuższa. Dodatkowo pojazdy te mogą nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających je pojazdów, jak zwykłe samochody.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pociąg potrącił pieszego. Policja przyjechała, ofiary nie było
  2. Trzy osoby zmarły w Bytomiu na skutek zatrucia. Niebezpieczny gaz wydobywał się wadliwego pieca
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Sprawa Suntago Park of Poland trafi do prokuratury? Media: podejrzenie przestępstwa
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News