Zmniejszenie restrykcji dotyczy również kierowców
pixabay/bartoszbiront
Autor Radosław Święcki - 17 Maja 2020

Już jutro kierowców czekają wielkie zmiany. Dotyczą rządowych restrykcji

Od jutra wchodzi w życie tzw. trzecia fala zmniejszania restrykcji, której szczegóły rząd ogłosił w tym tygodniu. Działalność będą mogły wznowić lokale gastronomiczne, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. A jakie zmiany czekają kierowców?

Zmniejszenie restrykcji od jutra

Przypomnijmy, że w środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejną falę zmniejszania restrykcji w związku z pandemią koronawirusa. Od 18 maja działalność będą mogły wznowić salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także lokale gastronomiczne. Częściowo otwarte zostaną również obiekty sportowe, a także kina plenerowe. Będą mogły zostać wznowione również prace na planach filmowych.

A jakie zmiany czekają kierowców? Szczęśliwie skończył się czas, gdy podróż autem musiała być szczególnie uzasadniona i przedmiotem publicznej dyskusji była kwestia, czy można udać się autem w celu wymiany opon. Podróżować autem możemy zatem kiedy chcemy, co nie oznacza, że nie obowiązują w tym zakresie żadne restrykcje. Przypomina o nich serwis moto.pl. Nadal musimy zatem jeździć z założoną maseczką (bądź innym okryciem nosa i ust), o ile towarzyszą nam osoby, z którymi nie mieszkamy na co dzień. Takiego obowiązku nie ma, kiedy jedziemy sami, bądź z najbliższą rodziną, z którą współdzielimy gospodarstwo domowe, czy z dzieckiem do 4. roku życia. Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są także osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą samodzielnie zdjąć albo założyć maseczki.

Nie ma również limitu pasażerów, którzy mogą podróżować samochodem osobowym.

Nie zmieniają się zasady dotyczące przemieszczania się motocyklem i rowerem. W przypadku motocykli - jak przypomina moto.pl - nie trzeba zasłaniać ust i nosa, jeśli kierowca/pasażer posiada kask integralny/szczękowy. Usta i nos należy natomiast zakryć w przypadku kasków otwartych. Zakrywanie ust i nosa dotyczy również rowerzystów ((z wyjątkiem dzieci do lat 4 oraz osób, które nie mogą tego robić ze względów zdrowotnych), chyba, że poruszają się po lesie.

Zmiany w komunikacji publicznej

Rząd wprowadził natomiast zmiany dotyczące środkach transportu komunikacji miejskiej, podwyższając limit pasażerów w środkach w autobusach, tramwajach i metrze, gdzie dotychczas mogło przebywać maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi liczba połowy miejsc siedzących w danym pojeździe. Nowa maksymalna liczba pasażerów to 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, niemniej jednak w dalszym ciągu połowa miejsc siedzących będzie musiała pozostać pusta.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News