Coraz więcej Polaków nie rozumie zmian, jakie zaszły w systemie emerytalnym
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Listopada 2019

Polacy przestają rozumieć o co chodzi w zmianach emerytalnych. Wskazują na to badania

Zmiany w emeryturach są niezrozumiałe dla zdecydowanej większości Polaków. Wskazują na to badania grupy ubezpieczeniowej Nationale-Nederlanden. Grupa, która posiada wiedzę na temat, to przede wszystkim osoby starsze.

Zmiany w emeryturach niejasne dla Polaków

Zmiany w emeryturach, jakie zaszły w ostatnim czasie, są niezrozumiałe dla większości Polaków. Chodzi o m.in. przekształcenie środków z OFE w Indywidualne Konta Emerytalne - podaje portal money.pl, powołując się na analizę grupy ubezpieczeniowej Nationale-Nederlanden.

Z analizy wynika, że wśród osób, które mają jakąkolwiek wiedzę na temat, jakim są zmiany w emeryturach, dominują osoby starsze. Jednak nie są one w stanie wyjaśnić, na czym polegają zmiany.

Zdaniem ekspertów, znajduje to też potwierdzenie w liczbach. Na koniec 2018 roku Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) posiadało 995,7 tys. Polaków, z kolei Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) miało 730,4 tys. osób.

Mandat za prędkość za niski. Nowy taryfikator mandatów będzie sporym straszakiem dla kierowcówMandat za prędkość za niski. Nowy taryfikator mandatów będzie sporym straszakiem dla kierowcówCzytaj dalej

Brak zaufania do systemu

Joanna Walczuk, ekspertka Nationale-Nederlanden uważa, że “to kropla w morzu potrzeb 38-milionowego kraju, w którym już obecnie ponad 8 mln osób jest na emeryturze”. Zdaniem ekspertów brak wiedzy na temat, jakim są zmiany w emeryturach, może być spowodowany brakiem zaufania do systemu emerytalnego w Polsce. - Przy aktualnych dyskusjach publicznych w sprawie przekształcenia OFE w IKE oraz modyfikacjach drugiego i trzeciego filaru, Polacy wyrobili sobie przekonanie, że nie można mieć pewności, czy obecny system emerytalny nie zmieni się w czasie, gdy oni przejdą na emeryturę - podkreśla ekspertka.

Warto zacząć już teraz

Walczuk uważa, że większość Polaków, w szczególności młodych nie myśli nawet o emeryturze. - Często takie „granie na zwłokę” ciągnie się latami, tymczasem skuteczne oszczędzanie wymaga prostych mechanizmów. Wystarczy wyrobić w sobie nawyk odkładania pieniędzy w momencie, gdy na naszym koncie pojawia się wynagrodzenie. Można zacząć od symbolicznych kwot, ale odkładanych systematycznie. Ważne, aby zgromadzone fundusze nie były dla nas łatwo dostępne. Nawet niewielkie oszczędności pomogą nam w sytuacji nieprzewidzianych wydatków - tłumaczy ekspertka Nationale-Nederlanden.

Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego średnia wysokość emerytury wynosi aktualnie 2236,84 zł brutto.

Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanciFiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanciCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News