Żłobek będzie kosztował znacznie więcej. Podwyżki opłat są nieuniknione, przede wszystkim przez wzrost płacy minimalnej
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Grudnia 2019

Od 1 stycznia dziecko będzie cię kosztowało znacznie więcej. 500 plus może nie wystarczyć

Żłobek stanie się większym wydatkiem dla rodziców. Zmienią się opłaty za pobyt i wyżywienie. Przyczyną podwyżek są rosnące koszty zatrudniania pracowników, a szczególnie wpływa na to wzrost minimalnego wynagrodzenia.

Żłobek to coraz większy koszt

Żłobek publiczny otrzymuje środki z budżetu władz samorządowych, a rady gmin uchwalają wysokość opłat za pobyt dzieci oraz maksymalne opłaty za posiłki. Samorządy mogą też dofinansowywać prywatne żłobki, jeżeli podejmą odpowiednią uchwałę w tym zakresie. W uchwałach regulowana jest wysokość dotacji na jedno dziecko.

Jak się okazuje, wiele samorządów już w tym roku podjęło decyzję o zmianie opłat za żłobek. Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich tłumaczy, że zadecydowały o tym m.in. ceny prądu i wzrost cen żywności. Ale największym wydatkiem są jednak płace, dlatego w wielu gminach korekty zostaną wprowadzone w styczniu.

Płaca minimalna przyczyną wzrostu opłat za żłobek

"Wzrost płacy minimalnej do 2,6 tys. zł brutto w 2020 r. spowoduje, że nagle będziemy musieli płacić o wiele więcej niż do tej pory. Szczególnie tam, gdzie jest personel pomocniczy" - zwraca uwagę przedstawiciel ZMP. Ponadto, od początku stycznia dodatek stażowy nie będzie wliczany do minimalnej pensji. "Jak teraz ktoś zarabiał 2250 zł brutto, to od stycznia, po podniesieniu płacy minimalnej i likwidacji dodatku stażowego w płacy minimalnej, dostanie 3120 zł brutto" - mówi cytowany przez bankier.pl Wójcik.

Zaznaczył, że samorządy mają problem z coraz mniejszymi wpływami z PIT oraz konsekwencjami podwyżek wynagrodzeń nauczycieli, które nie są w całości opłacane przez dotację oświatową.

Nie dostaniesz emerytury, tylko będziesz pracować do 70 lat lub dłużej. Zaskakujący pomysł nabiera kształtuNie dostaniesz emerytury, tylko będziesz pracować do 70 lat lub dłużej. Zaskakujący pomysł nabiera kształtuCzytaj dalej

Podwyżki nawet do kilkudziesięciu procent

"Niedoszacowanie zadań edukacyjnych powoduje, że samorządom skończyły się jakiekolwiek rezerwy. Mogliśmy jeszcze pozwolić sobie na to, by dołożyć, nie podnosić cen za żłobek, ale teraz, gdy wszystkie pieniądze, jakie mamy, pchamy w edukację, żeby to zbilansować, to nie mamy już rezerw, żeby utrzymywać opłaty na tym samym poziomie" - podkreślił.

Wójcik uważa, że wzrost opłat za żłobek publiczny, w zależności od gminy i tego, czy w ostatnim czasie opłaty ulegały zmianie, wynosi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent.

Żłobek może zostać dofinansowany dzięki rządowemu programowi “Maluch plus”. W przyszłym roku na program rząd zamierza przeznaczyć 400 milionów złotych. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce działa około 6 tysięcy instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi, z czego około tysiąca to żłobki publiczne.

Biedronka zaskakuje klientów. Oferuje drugi produkt za darmo, jest tylko jeden warunekBiedronka zaskakuje klientów. Oferuje drugi produkt za darmo, jest tylko jeden warunekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W czasach PRL-u święciła triumfy. Co się stało z kultową gwiazdą?
  2. Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Zmiana ich wyglądu może świadczyć o poważnych chorobach
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News