złap deszcz wrocław
Pixabay/stux
Autor Paulina Musianek - 30 Lipca 2019

Program "Złap deszcz". Za zebraną deszczówkę będzie można dostać dofinansowanie

"Złap deszcz" to element miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu we Wrocławiu. program zakłada dofinansowania do zbiorników na deszczówkę.

Zmiany klimatyczne i ekstremalne zjawiska pogodowe wymagają ludzkiej reakcji, dlatego we Wrocławiu wkrótce rozpocznie się program “Złap Deszcz”. Ma on na celu zwiększenie naturalnej retencji wody na terenie miasta i zachęcenie mieszkańców do zatrzymywania wody deszczowej - wykorzystywania jej do podlewania ogródków, roślin balkonowych czy też do innych celów gospodarczych. Jest to również rozwiązanie problemu z kanalizacją miejską, która nie jest przygotowana na przyjęcie tak wielkich ilości wody w krótkim czasie.

Cenna deszczówka

"Złap deszcz" to program dotacyjny dla mieszkańców Wrocławia. Władze miasta mają zwrócić im koszty instalowania zbiorników na deszczówkę na posesjach.

Zmieniający się klimat, sprawia, że coraz częściej jesteśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, od ulewnych deszczy, po długotrwałe susze. W mocno rozbudowanych miastach generuje to problemy nadmiernego nagrzewania oraz braku wody dla roślin, coraz mniej wody też wsiąka w ziemię. Dlatego proponujemy mieszkańcom program, który z jednej strony jest rozwinięciem idei zero waste, którą promujemy w naszym mieście, ale również wyjściem naprzeciw postępującym zmianom klimatu – tłumaczy wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada.

Korzystanie z wody opadowej może ograniczyć o 50% zużycie wody pitnej, a gromadzenie wody deszczowej zmniejsza ryzyko lokalnych powodzi, podtopień i suszy.

"Złap deszcz". Zwrot za pojemnik na deszczówkę

W ramach programu Wrocławianie mogą otrzymać zwrot do 80% kosztów założenia ogrodu deszczowego w pojemniku lub w gruncie, budowę muldy, studni chłonnej, podziemnego lub ustawionego na dachu zbiornika na wody opadowe. Dofinansowanie może obejmować instalację, zakup materiałów bądź montaż elementów związanych z systemem gospodarowania wodami opadowymi, a także na pokrycie kosztów związanych z remontem istniejącego systemu. Maksymalna kwota dotacji to 5 tys. zł. Wnioski można składać od 2 sierpnia 2019 r.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
  4. 28-latka bez wyższego wykształcenia w rządzie
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News