Ziemniaki to podstawa wielu polskich dań. Czy jesteście sobie w stanie sobie wyobrazić schabowego bez ziemniaków i surówki?
pixnio.com
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Grudnia 2019

Polacy jedzą ich coraz mniej. Podstawa naszej kuchni coraz rzadziej na stole

Ziemniaki przestały smakować Polakom? Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej poinformował, że spożycie ziemniaków w naszym kraju obniżyło się o 3,2 proc. do 92 kg w przeliczeniu na mieszkańca. Dane pochodzą z raportu o sezonie 2018-2019.

Ziemniaki coraz rzadziej na stole Polaków

Ziemniaki to jeden z symboli polskiej kuchni. Przez lata były jednym z głównych składników wielu popularnych dań. W ostatnich latach ziemniaki są spożywane coraz rzadziej, co nie zmienia faktu, że Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o spożycie tych warzyw.

Ogromne zmiany w 500 plus. Składanie wniosków zostanie wstrzymaneOgromne zmiany w 500 plus. Składanie wniosków zostanie wstrzymaneCzytaj dalej

"Nastąpił około 5-proc. spadek konsumpcji ziemniaków nieprzetworzonych, który tylko częściowo został zrekompensowany większym spożyciem przetworów ziemniaczanych" - napisano w raporcie IERiGŻ.

Eksperci przewidują, że w sezonie 2019/2020 całkowita konsumpcja ziemniaków znowu zmaleje. Tym razem spadek wyniesie ponad 4 proc., co daje ok. 4 kilogramy. Tym samym spożycie wyniesie do 88 kilogramów na mieszkańca, jednak nadal będzie o ok. 50 proc. większe niż w większości państw należących do Wspólnoty.

Polska jednym z największych producentów ziemniaków

Z danych FAOSTAT wynika, że największym producentem ziemniaków na świecie są Chiny. Dla porównania, w 2017 roku produkcja tych warzyw w Państwie Środka wyniosła niemal 100 milionów ton. Jest to wynik 10-krotnie większy niż w naszym kraju. Ale Polska też ma się czym pochwalić - roczna produkcja w wysokości 9,2 milionów ton pozwoliła nam zająć wtedy ósme miejsce w dziesiątce największych producentów ziemniaków na świecie.

Policja wlepi ci mandat nawet na 5 tys. zł. W Wigilię startuje akcja w całym krajuPolicja wlepi ci mandat nawet na 5 tys. zł. W Wigilię startuje akcja w całym krajuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  2. Kompot z suszu powinniśmy pić również w inne dni w roku. Tradycyjny napój pełen zdrowych składników
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News