Zerowy PIT przysługuje osobom, które nie ukończyły się 26. roku życia
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Stycznia 2020

Najważniejsza zmiana podatkowa ostatniego czasu. Zyskasz na niej nawet 6 tysięcy złotych

Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia został wprowadzony w 2019 roku. Dzięki niej młodzi pracownicy mogą zyskać naprawdę wiele. Kto może skorzystać z ulgi? Ile można na tym zarobić?

Zerowy PIT do 26. roku życia

Zerowy PIT w tym roku będzie przysługiwał osobom, które w chwili wypłaty nie mają jeszcze ukończonych 26 lat. Jeśli wypłata nastąpi po dniu urodzin pracownika, to jego zarobki zostaną już opodatkowane. Prawo do ulgi mają osoby, których miesięczne wynagrodzenie nie jest większe niż 7,1 tys. zł brutto, a w skali roku 85 528 zł - podaje TVN24BiS.

Wynagrodzenia, które przekraczają te limity podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach, z uwzględnieniem tzw. kwoty wolnej od podatku i preferencyjnych zasad obliczania podatku ustalonych dla małżonków i samotnych rodziców.

A kto nie może skorzystać z ulgi? Zerowy PIT nie przysługuje osobom, które pracują w ramach umowy o dzieło oraz ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Ulga nie dotyczy też umów o staż studencki i przychodów z praktyk absolwenckich.

Wielu seniorów straci pełne świadczenia, to już pewne. Wszystko przez jeden powódWielu seniorów straci pełne świadczenia, to już pewne. Wszystko przez jeden powódCzytaj dalej

Nawet 6 tysięcy w skali roku

Jak podaje TVN24BiS, w 2020 roku młodzi pracownicy będą otrzymywać na rękę od 67 do 503 zł więcej w porównaniu do tego, gdyby nie mieli ulgi i opłacali podatki zgodnie z 17-proc. stawką. Tym samym zerowy PIT powoduje, że ich zyski mogą wynieść od 809 zł do 6044 zł na przestrzeni całego roku.

Za szacunków rządu wynika, że z ulgi skorzysta około 2 milionów młodych osób. Zerowy PIT będzie kosztować państwo około 2,5 miliarda złotych, a koszty zostaną podzielone między budżet i samorządy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News