Zbigniew Ziobro zarabia więcej niż premier.
Wikipedia/Laleczki
Autor Radosław Święcki - 28 Lutego 2020

Nie premier, ani nawet prezydent. Minister najlepiej opłacanym człowiekiem u władzy

Zbigniew Ziobro jest najlepiej zarabiającym członkiem obecnego rządu. Dlaczego jego wynagrodzenie przewyższa stawki, które otrzymują premier i pozostali ministrowie? Odpowiedź na to pytanie kryje się w sprawowanych przez niego funkcjach.

Zbigniew Ziobro, który pełni funkcję ministra sprawiedliwości od 2015 roku (wcześniej sprawował to stanowisko w latach 2005-2007) zarabia ok. 19 tys. zł netto. To więcej niż prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, którzy otrzymują ok. 14 tys. zł na rękę. Wszystko dlatego, że Ziobro od czterech lat łączy stanowisko szefa resortu sprawiedliwości z funkcję prokuratora generalnego, za którą otrzymuje dodatek w wysokości 5,3 tys. zł.

Polacy z koronawirusem będą mogli liczyć na pieniądze. ZUS wypłaci zasiłekPolacy z koronawirusem będą mogli liczyć na pieniądze. ZUS wypłaci zasiłekCzytaj dalej

Przypomnijmy, że decyzją rządu PO, w latach 2010-2016 funkcja prokuratora generalnego była oddzielona od stanowiska ministra sprawiedliwości. Przywrócił ją rząd PiS po powrocie do władzy jesienią 2015 roku. "Wyborcza" przypomina, że Krzysztof Kwiatkowski, który jako ostatni (przed ponownymi rządami PiS) minister sprawiedliwości dzierżył również tekę prokuratora generalnego (od października 2009 r. do marca 2010 r.) otrzymywał tylko jedną pensję - 8,2 tys. zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Gazeta, która przeanalizowała oświadczenie majątkowe ministra, zwraca uwagę, że na jego miesięczny dochód składa się również dieta poselska w wysokości 2,5 tys. zł, a także 888 zł za zasiadanie w Krajowej Radzie Sądownictwa. Opodatkowana jest wyłącznie jego pensja ministerialna.

Ziobro nie był czynnym prokuratorem

Ponadto dochody Ziobry winduje dodatek prokuratorski, który wynosi obecnie 64 tys. zł. Biuro prasowe resortu sprawiedliwości w oświadczeniu przesłanym "Wyborczej" zwraca uwagę, że minister pobiera dodatek "zgodnie z obowiązującymi przepisami" i „jest on przyznany i obliczany na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 28 lutego 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagrodzenia zasadniczego prokuratorów oraz wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących prokuratorom”. A podstawą do wypłacania dodatku jest ustawa o prokuraturze z 28 stycznia 2016 r.

Gazeta zwraca jednak uwagę, że w przepisach uzależniono wysokość pensji i dodatków funkcyjnych prokuratorów m.in. od ich stażu zawodowego. Tymczasem Ziobro nigdy nie był czynnym prokuratorem, a jedynie asesorem prokuratorskim.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szpital Bródnowski zamknął SOR. Dezynfekcja po pacjencie
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Media: Koronawirus na pokładzie samolotu Ryanair. Pierwszy przypadek
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News