Warszawa, 14.08.2020. Apel Pamieci przed Pomnikiem Poleglych w 1920 r., na Cmentarzu Wojskowym na Powazkach. [ZBIGNIEW RAU]
Fot. Piotr Molecki/East News. N/z: Mateusz Morawiecki
Autor Radosław Święcki - 20 Sierpnia 2020

Rekonstrukcja rządu już się zaczęła. Morawiecki ujawni nazwiska nowych szefów kluczowych ministerstw

Nowym ministrem spraw zagranicznych będzie Zbigniew Rau - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Rau zastąpi na stanowisku szefa MSZ Jacka Czaputowicza, który w czwartek rano podał się do dymisji. Szef rządu ujawnił również nazwisko nowego ministra zdrowia.

Zbigniew Rau nowym szefem MSZ

Nominacja Zbigniewa Raua na ministra spraw zagranicznych może zaskakiwać, gdyż do objęcia tego stanowiska najczęściej typowano szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego, czy wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego.

65-letni Zbigniew Rau jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, kierownikiem Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a Uniwersytetu Łódzkiego. Karierę polityczną rozpoczął w 2005 roku, z powodzeniem startując w wyborach do Senatu w okręgu piotrkowskim z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Reprezentował wówczas polski parlament w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. W tym samym roku był również członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2007 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat senatorski w przedterminowych wyborach parlamentarnych. W latach 2015-2019 pełnił stanowisko wojewody łódzkiego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
2. Podwyżki dla posłów, ale nie dla Polaków? Rząd zdecydował, wszystko jest już jasne
3. Dziennikarka "Dzień dobry TVN" odchodzi, bo była "niewygodna"? Zaskakujące doniesienia

W zeszłym roku po 12-letniej przerwie wrócił do parlamentu, po udanym starcie do Sejmu z list PiS w okręgu łódzkim. W izbie niższej parlamentu objął funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych.

Zbigniew Rau zastąpi na stanowisku szefa MSZ Jacka Czaputowicza, który w czwartek rano podał się do dymisji. Czaputowicz był szefem polskiej dyplomacji od stycznia 2018 roku, kiedy to w ramach rekonstrukcji rządu zastąpił w tej roli Witolda Waszczykowskiego.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował również o nominacji prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Adama Niedzielskiego na stanowisko ministra zdrowia. Niedzielski zastąpi Łukasza Szumowskiego, który złożył dymisję we wtorek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niemieckie media oceniły Roberta Lewandowskiego. Aż trudno uwierzyć, jakie oceny dostał
  2. Nowy zakaz dla części turystów. Dotyczy tysięcy ludzi
  3. Polacy ruszyli po zwolnienia lekarskie. Ale wcale nie do internisty
  4. ZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpnia
  5. Zajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacić
  6. Babcia zdradziła jej 7 sekretów kiszenia ogórków. Dzięki nim zawsze wyjdą idealnie twarde i chrupkie
Faszerujemy się antybiotykami, a prawdziwe lekarstwo trzymamy w kuchni. Naukowcy z Oxfordu mają dobrą radęFaszerujemy się antybiotykami, a prawdziwe lekarstwo trzymamy w kuchni. Naukowcy z Oxfordu mają dobrą radęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News