Zatrudnienie w Polsce według Eurostatu
Pexels/Sora Shimazaki
Autor Maria Glinka - 10 Grudnia 2020

Zatrudnienie w Polsce zaskoczyło. Mamy jedno z najlepszych w Unii

Zatrudnienie w Polsce zostało wystawione na poważną próbę wraz z przedłużającą się pandemią. Jednak najnowsze wyliczenia Eurostatu są niezwykle obiecujące. Odsetek osób podejmujących aktywności zawodowe wzrósł na tyle, że plasuje Polskę na trzecim miejscu w europejskim rankingu.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • O ile wzrosło zatrudnienie w Polsce w ujęciu kwartalnym
  • Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w innych państwach UE
  • Jakie są powody wzrostu w Polsce i dalsze prognozy

Zatrudnienie w Polsce w górę. W UE duże spadki

Wzrastające zatrudnienie w Polsce to niespotykane dotąd zjawisko w tym trudnym, pandemicznym roku. Choć gastronomia mierzy się z falą zwolnień to szacunki Eurostatu dla całego kraju są optymistyczne.

Z najnowszych wyliczeń Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że w III kwartale 2020 r. zatrudnienie w Polsce wzrosło o 0,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. Tym samym nasz kraj zajmuje trzecią lokatę w europejskim rankingu zatrudnienia. Interia podaje, że lepsze wyniki odnotowały tylko Malta (+2,4 proc.) i Luksemburg (+1,9 proc.). Gdzie zaobserwowano największe spadki? W Hiszpanii (-5 proc.) i Estonii (-4,7 proc.).

Biorąc pod uwagę całą strefę euro liczba osób pracujących wzrosła w III kwartale 2020 r. 1 proc. w porównaniu z II kwartałem. Z kolei szacunki opracowane dla całej Unii Europejskiej wskazują na wzrost rzędu 0,9 proc. Te pozornie optymistyczne wyniki prezentują się dużo słabiej, gdy porównamy zatrudnienie w ujęciu rocznym (III kwartał 2020 r. a III kwartał 2019 r.) - strefa euro odnotowałą spadek o 2,3 proc., a cała UE o 2 proc.

Powody wzrostu zatrudnienia w Polsce. Czeka nas nieuchronny spadek?

Eksperci wyjawili, co wpłynęło na zwiększenie się odsetka osób podejmujących pracę w naszym kraju. Zdaniem Piotra Bujaka, głównego ekonomisty PKO, o wzroście zatrudnienia w Polsce zadecydowały trzy czynniki: konkurencyjność gospodarki, jej korzystna struktura (przede wszystkim mniejszy udział w krajowym PKB turystyki, która przeżywa kryzys od początku pandemii) oraz stosunkowo duża reakcja rządu na koronakryzys.

- Dane są dobre, pokazujące z jednej strony niewielki wpływ pandemii na rynek pracy i zdolność gospodarki do kreacji miejsc pracy po odmrożeniu i zniesieniu lockdownu - przyznał Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Millennium Banku. Jednak w jego ocenie ryzyko związane z zatrudnieniem w Polsce pojawi się w perspektywie średnioterminowej.

- Firmy będą musiały dostosować do nowej rzeczywistości, jak niskie stopy procentowe, mające wpływ na sektor bankowy oraz zmiany nawyków konsumenckich, co nie pozostanie bez znaczenia dla rynku usług. Te elementy będą powodowały, że skutki kryzysu na rynku pracy będą widoczne również w kolejnych kwartałach - ocenił ekspert.

Tezy, że w przyszłym roku zatrudnienie w Polsce będzie spadać, nie wyklucza także Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Jej zdaniem prawdziwy obraz zatrudnienia w Polsce ujrzymy dopiero, gdy wygasną rozwiązania pomocowe wprowadzane w ramach kolejnych tarcz antykryzysowych.

- Te warunki, przy których pomoc publiczna została udzielona i która w jakiś sposób każe dzisiaj te miejsca pracy utrzymywać - przestaną kiedyś obowiązywać. I wtedy zobaczymy prawdziwy obraz rynku pracy. Dlatego też w 2021 r. mimo paradoksalnie tego, że będzie wzrost PKB, delikatny, ale jednak, wzrost stopy bezrobocia nastąpi - wskazała specjalistka.

O ile może spaść zatrudnienie w Polsce w 2021 r.? Pesymistyczny scenariusz zakłada, że stopa bezrobocia osiągnie poziom 7 proc.Wariant bardziej optymistyczny to ok. 6-6,5 proc. Obecnie odsetek ten wynosi 6,1 proc. Jest to wskaźnik, który według danych publikowanych przez resort pracy utrzymuje się na tym samym poziomie od pół roku.

- Myślę, że ten rok zakończymy maksymalnie ze stopą bezrobocia 6,3-6,4 proc. To jest sytuacja ciekawa, że mamy sześć miesięcy stabilizacji stopy bezrobocia. Dane BAEL za trzeci kwartał pokazują, że jednak ona rośnie - podsumowała Kurtek.

PGNiG odkryło nowe źródło gazu ziemnego w PolscePGNiG odkryło nowe źródło gazu ziemnego w PolsceCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Próba zamachu w Warszawie. Młody mężczyzna chciał się wysadzić
  2. Zbigniew Boniek jest załamany. Stracił przyjaciela, popłynęły łzy
  3. Nie zarejestrowałeś się? Poniesiesz karę 1000 zł

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News