Zatrudnienie wśród młodych pracowników w czasie pandemii
Pexels/Andrea Piacquadio
Autor Maria Glinka - 23 Lutego 2021

Zatrudnienie wśród młodych leci na łeb, na szyję. W skali świata to już 8,7 proc. mniej

Zatrudnienie w dobie koronakryzysu spadło przede wszystkim wśród młodych pracowników. Jest to tendencja światowa, zauważalna także w Polsce. To właśnie młodzi Polacy najczęściej pracują w branżach dotkniętych największymi pandemicznymi obostrzeniami, są zatrudniani w oparciu o umowy cywilnoprawne i nie stanowią aż tak wartościowego wkładu, jak osoby z większym stażem pracy. Wzrasta nie tylko bezrobocie, lecz także bierność zawodowa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile spadło zatrudnienie w poszczególnych grupach wiekowych w Polsce
  • Czym różni się osoba bezrobotna od biernej zawodowo
  • Dlaczego młodzi pracownicy są największymi ofiarami koronawirusa

Zatrudnienie w dobie pandemii. Młodzi pracownicy na celowniku koronawirusa

Utrzymać zatrudnienie w czasie pandemii to niezwykle trudne zadanie, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczęły karierę zawodową. Jest to zjawisko ogólnoświatowe - według wyliczeń Międzynarodowej Organizacji Pracy zatrudnienie w grupie wiekowej do 25. roku życia spadło o 8,7 proc. Z dużo mniejszym spadkiem mierzą się pracownicy 25+ (3,7 proc.).

Warto odnotować, że w przypadku wszystkich grup wiekowych większa jest skala przejścia w bierność zawodową niż w bezrobocie. Osoba bezrobotna nie ma pracy, ale podejmuje wysiłki, aby ją znaleźć. Z kolei osoba bierna zawodowo odeszła z rynku pracy i aktualnie nie poszukuje nowego zajęcia, czasami również dlatego, że nie jest w stanie.

Dane GUS dowodzą, że zatrudnienie wśród młodych to problem widoczny także w Polsce. W grupie wiekowej 15-24 lata wzrosła zarówno liczba biernych zawodowo, jak i bezrobotnych, przy czym skala pierwszego zjawiska jest znacznie większa.

Portal gazeta.pl podaje, że wszystkie pozostałe grupy wiekowe odrobiły pandemiczne straty w trzecim kwartale 2020 r. - liczba biernych zawodowo w wieku 25-34 lata, 35-44 lata oraz 44-59/64 lata była niższa niż sześć, dziewięć, a nawet dwanaście miesięcy wcześniej. Jedyną grupą, którą odnotowała wzrost byli młodzi pracownicy. Liczba osób biernych zawodowo na koniec trzeciego kwartału 2020 r. osiągnęła poziom 2 mln 394 tys. To o 122 tys. więcej niż w analogicznym okresie w 2019 r. i o 72 tys. więcej w porównaniu z końcem 2019 r.

Z kolei liczba bezrobotnych między 15 a 24. rokiem życia wzrosła o 27 tys. Z opracowania GUS wynika, że młodzi Polacy, którzy stracili pracę w czasie pandemii postawili na naukę i podnoszenie swoich kwalifikacji.

Dlaczego młodzi Polacy tracą pracę?

Na niekorzystne położenie młodych pracowników wpływa kilka czynników. Zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego na zatrudnienie mają wpływ przede wszystkim pandemiczne obostrzenia. To właśnie osoby do 25. roku życia najczęściej pracują w gastronomii, hotelarstwie, turystyce, rozrywce czy biznesie eventowym. A te branże oberwały bardzo mocno w wyniku pandemii.

Nie bez znaczenia jest także staż pracy. Ekspert zwrócił uwagę, że młode osoby najłatwiej zastąpić z uwagi na brak doświadczenia w branży czy niezbędnej wiedzy. Co więcej, młodzi Polacy zazwyczaj pracują w oparciu o umowy cywilnoprawne i czasowe. Krótszy staż pracy wpływa na krótszy czas wypowiedzenia, co oznacza, że łatwiej ich zwolnić, a na ich miejsce przyjąć bardziej doświadczonych pracowników.

Najstarsi pracownicy najmniej podatni na wahania. Jednak na ich barkach ciążą nowe obowiązki

Na zatrudnienie nie mogą narzekać natomiast osoby 45+. Dane GUS dowodzą, że liczba osób biernych zawodowo w tych grupach wiekowych spadła nawet w drugim kwartale 2020 r., kiedy to zmagaliśmy się z pierwszą falą pandemii.

Porównanie wyliczeń na przestrzeni lat wskazuje, że mamy do czynienia z niespotykanym zjawiskiem na rynku pracy - liczba zarejestrowanych bezrobotnych do 30. roku życia jest większa niż wśród obywateli 50+. Pierwsza grupa odnotowała skok aż o 21,6 proc., a druga - o 14 proc.

Jednak ekspert PIE zwrócił uwagę, że stosunkowo łagodne przejście starszych pracowników przez pandemiczne miesiące może przełożyć się także na inne zjawisko. Niewykluczone, że osoby starsze biorą na siebie utrzymanie gospodarstwa domowego, gdy młodzi tracą pracę. Kubisiak przypomniał, że taka tendencja była zauważalna w południowej w Europie w czasie kryzysu finansowego 2008-2009. - W Polsce możemy mieć podobne zjawisko - podsumował ekspert.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News