Zatoka Pucka - to właśnie stamtąd wyławia się coraz więcej chorych, zdeformowanych ryb
Wikipedia/ fot. kkic
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Listopada 2019

Martwe ryby z uszkodzeniami ciał. Mocne zdjęcia z Zatoki Puckiej mówią same za siebie

Zatoka Pucka to atrakcyjne miejsce dla polskich turystów. Niestety, w ostatnim czasie napływają stamtąd bardzo niepokojące wieści. Odławia się tam coraz więcej okaleczonych i poparzonych ryb. Rybacy i ekolodzy biją na alarm i twierdzą, że zjawisko się nasila. Tymczasem ministerstwo unika publikacji wyników raportu, w którym mogą znajdować się odpowiedzi na pytanie, co doprowadza do tej sytuacji.

Zatoka Pucka: chore ryby w tragicznym stanie

Zatoka Pucka to miejsce, w którym ostatnio wyławia się coraz więcej okaleczonych i poparzonych ryb. Stowarzyszenie Ekologiczne-Kulturowe Nasza Ziemia jest pewne, że zjawisko postępuje i ma swoje podejrzenia, co może być przyczyną cierpienia ryb - podaje fakt.pl. Stowarzyszenie zostało założone kilka lat temu, gdy mieszkańcy zostali poinformowani, że tuż obok ich miejsc zamieszkania została ustalona linia gazociągu wysokich ciśnień jednej ze spółek należących do PGNiG.

Jeszcze tylko dwa dni i podrożeje. Ceny abonamentu w góręJeszcze tylko dwa dni i podrożeje. Ceny abonamentu w góręCzytaj dalej

Koszmar zwierząt z Bałtyku

“W dniu wczorajszym po raz kolejny Rybacy znad Zatoki Puckiej poinformowali Stowarzyszenie Nasza Ziemia, o wyłowieniu dużej ilości chorych ryb. Natychmiastowo o sprawie została powiadomiona Policja, która podjęła czynności zgodnie z Ustawą o prawach zwierząt "(...) Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna jest do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę". Dodatkowo sprawa zgłoszona do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Sytuacja ilości chorych ryb jest dramatyczna.” - napisano w poście na stronie Stowarzyszenia na portalu Facebook.

zatoka pucka

Zdaniem mieszkańców przyczyną zanieczyszczeń są zrzuty solanki, które mają związek z budową podziemnych magazynów na gaz w gminie Kosakowo niedaleko Gdyni. Za inwestycję odpowiada PGNiG. Raport na temat przyczyn zanieczyszczeń został przeprowadzony przez Morski Instytut Rybacki na zlecenie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. “Polityka” informuje, że wyniki badań zostały utajnione. Gazeta pisze, że do wody trafiają ścieki przemysłowe, ale koncern nie płacił obowiązkowych opłat. Lokalne władze chcą rozpocząć postępowanie w tej sprawie.

Specjaliści uważają, że zrzuty solanki nie są jedyną przyczyną dla której ryby są chore. Morze Bałtyckie jest jest bardzo zanieczyszczone i jest spowodowane wieloma czynnikami, np. dlatego, że wpadają do niego związki z nawozów sztucznych z całego kraju.

Wszyscy z komórkami zapłacą więcej. Już niebawem podwyżka cenWszyscy z komórkami zapłacą więcej. Już niebawem podwyżka cenCzytaj dalej

PGNiG odpowiada

Do sprawy odniósł się koncern PGNiG w reakcji na jedną z publikacji o inwestycji w gminie Kosakowo. - Każda nasza działalność poddawana jest w związku z tym drobiazgowej kontroli wielu niezależnych instytucji badających wpływ i oddziaływanie na środowisko. W przypadku KPMG Kosakowo - wspomniane kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości” - napisano w oświadczeniu.

Natomiast Morski Instytut Rybacki stwierdził, że pomimo, że środowisko jest w słabym stanie, to poziomy zanieczyszczeń w rybach łowionych w Zatoce Puckiej nie przekraczają norm i takie ryby mogą być spożywane bez konsekwencji dla zdrowia - podaje fakt.pl.

Eksperci biją na alarm - Morze Bałtyckie jest w fatalnej kondycji, a główną przyczyną tak złego stanu morza jest ludzka działalność. Bałtyk wymaga zdecydowanych działań na rzecz jego ochrony. Jesteśmy mu to winni.

Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówByło 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agata Duda w młodości. Córka Kinga jest identyczna, jak mama w latach młodości
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Pracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwot
  4. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  5. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  6. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News