Zasiłki macierzyńskie obcięte
Charles Rondeau z Public Domain Pictures
Autor Oktawian Góral - 13 Lipca 2020

Zasiłki macierzyńskie drastycznie w dół. Kobiety z dnia na dzień tracą nawet po kilka tysięcy złotych

Zasiłek macierzyński może zostać drastycznie obcięty. Tarcza antykryzysowa odkrywa swoje drugie oblicze. Wiele matek traci dziesiątki tysięcy złotych. Wszystko przez archaiczne przepisy sprzed 20 lat.

Zasiłek macierzyński został bardzo mocno obcięty. Wiele kobiet skarży się, że pieniądze jakie otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie wystarczają na przeżycie. Spider Web podaje, że niektóre z pań straciły nawet 6300 złotych. Redaktorzy serwisu wystosowali do ZUS-u pismo, w którym zadali pytania o podstawy takiego działania. Urzędnicy odpowiadając powołują się na uchwalone 20 lat temu prawo. Jak się okazuje wprowadzenie tarcz antykryzysowych dodatkowo namieszało w regulacjach.

Zasiłek tarczą obniżony

Specjaliści dziwią się, że przy kolejnych edycjach tarcz antykryzysowych nikt nie pomyślał o kobietach na urlopach macierzyńskich i nie wprowadził absolutnie żadnych regulacji, które skutecznie chroniłyby panie przed obniżeniem zasiłków. Jak donoszą eksperci z BizBloga, ZUS coraz częściej pomniejsza zasiłki macierzyńskie. Panie potrafią z dnia na dzień utracić nawet kilka tysięcy złotych. Redaktorzy z biznesowego ramienia serwisu Spider Web opisali sytuację, gdy obniżono świadczenie z 7500 zł do zaledwie 2000 zł. Kobiety nagłośniły swoją sytuację w mediach społecznościowych, napisały także do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wiemy kogo wybierali Polacy w USA. Wyniki nie takie, jak się spodziewanoWiemy kogo wybierali Polacy w USA. Wyniki nie takie, jak się spodziewanoCzytaj dalej

Portal wystosował zapytanie do Zakładu. ZUS odpowiedział, że w przypadku obniżenia wymiaru pracy na podstawie przepisów uchwalonych w tarczy antykryzysowej stosuje się ogólne zasady ustalania wymiaru zasiłków. Rzecznik ZUS-u wskazał przy tym na ustawę z 25 czerwca 1999 r. Tak zwana ustawa zasiłkowa była do tej pory stosowana przy ustalaniu zasiłków. Nikt nie przewidział, że z powodu pandemii koronawirusa matki na urlopach macierzyńskich będą miały ucinane etaty.

Zasiłki zrozpaczonych matek

ZUS podkreśla, że obowiązujące przepisy wskazują, że jeżeli kobieta przeszła na zasiłek w okresie gdy doszło do zmniejszenia wymiaru pracy, to świadczenie oblicza się na nowo. - Jeśli zmiana etatu ma miejsce w trakcie pobierania zasiłku, a następnie zmienia się rodzaj pobieranego zasiłku (i pracownik nie otrzymał jeszcze wynagrodzenia po zmianie etatu), do obliczenia zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie, które pracownik otrzymałby po tej zmianie, tj.: pełne miesięczne wynagrodzenie przysługujące w stałej miesięcznej kwocie oraz zmienne składniki wynagrodzenia – w przeciętnej miesięcznej wysokości wypłaconej innym pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy - napisał w korespondencji z Bizblog.pl Paweł Żebrowski z ZUS.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. "Wiadomości" TVP znów nie odpuszczają. Alternatywna rzeczywistość, czy wydanie po wyborach?

- Uważam, że należy dokonać szybkiej nowelizacji, ponieważ problem sam się nie rozwiąże, a będzie obejmował coraz szerszą rzeszę osób. Wynika to z tego, że zmniejszenie etatu według tarczy 4.0. może być stosowane do 12 miesięcy od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii - skomentowała dla portalu sprawę adwokat Katarzyna Nabożna-Motała. Inna ekspertka od prawa pracy, Malwina Stasiewicz, wskazuje, że tarcze antykryzysowe zostały kiepsko zaprojektowane. Prawniczka wyjaśnia, że ustawy nie zawierają żadnych przepisów, które wspomagałyby pracodawców w okresie zachwiania się ich płynności finansowej. Okazuje się, że wszyscy, którzy radzili sobie na tyle dobrze by nie zawieszać z powodu pandemii działalności, ale na tyle kiepsko, że ich sytuacja finansowa uległa pogorszeniu otrzymali od rządu tylko jedno rozwiązanie. Mowa o możliwości obniżenia pracownikom wymiaru czasu pracy, czyli po prostu obcięcia etatów.

Kobiety walczą o pieniądze

Pracodawcy wykorzystywali sytuację - aby otrzymać dodatkowe pieniądze przewidziane przez tarcze postanowili zacząć cięcia etatów od tych, którzy przebywają właśnie na urlopach macierzyńskich lub na długookresowych zwolnieniach lekarskich. Twórcy tarcz antykryzysowych nie przewidzieli jakie skutki wywoła prawo. Tarcze oraz ustawa zasiłkowa nie są przyjaciółmi matek na urlopach, te dostają teraz po kieszeni. Obniżka czasu pracy matkom pozwoliła przedsiębiorcą skorzystać z dofinansowania, jednak kobiety zostały przez to poddane ponownej kalkulacji świadczeń przez ZUS - zgodnie z ustawą zasiłkową.

Kontrolują już w całym kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kary sypią jak z rękawa, możesz zapłacić 681 złKontrolują już w całym kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kary sypią jak z rękawa, możesz zapłacić 681 złCzytaj dalej

Kobiety postanowiły zawalczyć o swoje zasiłki.Napisały skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. Ten zwrócił się w ich sprawie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne. Adam Bodnar pyta ministerstwo, czy w dobie pandemii pracodawca ma prawo do takich cięć na osobach będących na urlopach macierzyńskich. RPO wskazał także na prawo, które mówi o tym, że „podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cechy świadczące o wysokiej inteligencji. Nie wszyscy je przejawiają
  2. Porażające odkrycie w Warszawie. Miał drut wokół bioder
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Rok życia psa to wcale nie 7 lat, naukowcy mają nowy przelicznik. Ile ludzkich lat ma pies?Rok życia psa to wcale nie 7 lat, naukowcy mają nowy przelicznik. Ile ludzkich lat ma pies?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News