zasiłek
Flickr/Narodowy Bank Polski
Autor Komunikaty prasowe - 20 Października 2019

Kluczowy zasiłek to fikcja. Jest apel do minister rodziny

Zasiłek pogrzebowy powinien zostać podniesiony - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wystosowało apel w tej sprawie do Bożeny Borys-Szopy, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Kwota zasiłku wynosi obecnie 4 tys. zł i często nie wystarcza na pokrycie kosztów związanych z pochówkiem.

Zasiłek pogrzebowy - apel o jego urealnienie

Zasiłek pogrzebowy jest obecnie zbyt niski, aby pokryć koszty związane z pogrzebem. Związkowcy w petycji napisali: “Zwracamy się z wnioskiem do strony rządowej o urealnienie zasiłku pogrzebowego i powrót do wyznaczania jego wysokości na zasadach jakie obowiązywały do 1 marca 2011 roku”.

Dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia

Dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia - do 2011 roku w ten sposób obliczano wartość zasiłku pogrzebowego. Związkowcy motywują swój apel tym, że przez ostatnie osiem lat nie doszło do żadnej waloryzacji świadczenia, a przecież ceny pochówku znacznie wzrosły.

- Z obrzędem pogrzebu wiążą się poważne wydatki, a coraz częściej członkowie rodziny osoby zmarłej nie posiadają zdolności do poniesienia kosztów z tym związanych. Wysokość zasiłku pogrzebowego w wysokości 4 tyś. zł nie pokrywa nawet połowy kosztów polskiego pogrzebu i związanych z nim wydatków - można przeczytać w petycji.

Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruinySpiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruinyCzytaj dalej

Koszty pogrzebu

Związkowcy wnoszą, że w obecnych czasach trudno jest jednoznacznie ustalić średnią stawkę pogrzebu, i że kwota ta może wynosić od 5 do 8 tysięcy złotych, jednak zdarza się, iż oscyluje w okolicy 10 tysięcy złotych. Cena jaką trzeba zapłacić za pochówek zależy od wielu czynników, takich jak miejsce pogrzebu czy uwarunkowania rodzinne.

Zdaniem OPPZ nierzadko zdarzają się takie sytuacje, kiedy rodzina musi wziąć kredyt w banku na pochówek bliskiej osoby. W petycji napisano: - Zmniejszenie wysokości tego świadczenia stanowi duży problem dla ludzi ubogich, samotnych i starszych. W związku z rosnącymi kosztami usług pogrzebowych rodzin takich osób nie stać na godne pożegnanie swoich bliskich – cytuje portal Finanse.wp.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. 19-latka nagle trafiła do szpitala. Urodziła, ale to nie było dziecko
  6. Emeryci dostaną od rządu po 10 tys. złotych dla każdego. Wiadomo już kiedy i jak to się odbędzie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News