Zasiłek klęskowy może wynieść nawet 6 tysięcy złotych. Do tej pory maksymalna kwota pomocy wynosiła 2 tysiące
TygZam / Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Stycznia 2020

W tym roku dużo łatwiej załapiesz się na specjalny zasiłek. Nawet do 6 tys. złotych

Zasiłek klęskowy może wynieść nawet sześć tysięcy złotych. Będzie dotyczyć poszkodowanych nie tylko w wyniku powodzi, ale i np. huraganów - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Zasiłek klęskowy nie tylko w wyniku powodzi

Do tej pory zasiłek klęskowy przysługiwał tylko powodzianom. Dzięki nowelizacji ustawy ta forma pomocy będzie obowiązywać także poszkodowanym przez inne zjawiska pogodowe. “W grę wchodzą zatem również huragany, osuwiska ziemi czy wyładowania atmosferyczne” - czytamy.

Aż 1,3 mln polskich domów boryka się z dużym problemem. Pomóc ma Unia EuropejskaAż 1,3 mln polskich domów boryka się z dużym problemem. Pomóc ma Unia EuropejskaCzytaj dalej

Zasiłek klęskowy będzie wypłacany przez wójta, czyli tak jak do tej pory. Ale teraz ma się skrócić procedura w przypadku poszkodowanych w wyniku innych katastrof- wcześniej musieli oni składać wnioski o zasiłki celowe, a zanim doszło do wypłaty, potrzebna była długa weryfikacja.

Jeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćJeszcze przed chwilą złomowane, teraz warte są krocie. Samochody z PRL przeżywają drugą młodośćCzytaj dalej

Krótszy czas oczekiwania na zasiłek klęskowy

Z kolei samorządy miały na podjęcie decyzji dwa dni od wpłynięcia wniosku. Tyle czasu miała też zająć wypłata. Nowelizacja nie zmienia tego systemu, jednak MSWiA chce skracać czas na wypłatę pomocy. Pojawi się jednak nowy element.

“Nowością są jednak kary dla samorządów. Jeśli gmina nie zdąży w wyznaczonym czasie, będzie musiała zapłacić 100 zł za każdy dzień zwłoki. Ostatecznie zadanie wypłaty będzie mógł przejąć wojewoda” - pisze “DGP”.

CPR do zmian

Zasiłek klęskowy to niejedyna zmiana związana z tematyką pogodową. Resort spraw wewnętrznych prowadzi prace nad zmianami w funkcjonowaniu centrów powiadamiania ratunkowego (CPR).

Emerytura bez podatku. Projekt nabiera rozpęduEmerytura bez podatku. Projekt nabiera rozpęduCzytaj dalej

“Projekt nowelizacji ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego przewiduje m.in. wzrost wynagrodzeń pracowników CPR, wprowadzenie możliwości awansu zawodowego operatorów numerów alarmowych (by nie odchodzili z zawodu), nowe zasady i zakres szkoleń pracowników, zwiększenie etatów psychologów w każdym CPR” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 13-latek zmarł po lekcji WF-u. Nauczyciel kazał uczniom wykonywać niebezpieczne ćwiczenie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Musisz w tym roku rozliczyć PIT? Mało kto wie o wielkiej zmianie, dotyczy każdego podatnika
Nie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneNie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News