Nie będzie pieniędzy dla rodziów
canva/biznesinfo
Autor Maria Glinka - 12 Marca 2020

Rząd wycofuje się ze swojej deklaracji. Wielu rodziców pozostanie jednak bez finansowego wsparcia

Zasiłek dla rodziców, ale nie wszystkich. Wcześniej Jadwiga Emilewicz zapowiadała nowelizację punktu specustawy, dotyczącego zasiłku dla rodziców, który na ten moment przysługuje tylko osobom z dziećmi poniżej 8 roku życia. Jednak przed chwilą na Twitterze minister rozwoju zdementowała plany modyfikacji tego zapisu.

Zasiłek dla rodziców uprzywilejowanych

Zasiłek dla rodziców w dalszym ciągu będzie przysługiwał tylko tym obywatelom, których dzieci nie ukończyły 8 roku życia. Jest to korekta porannej wypowiedzi minister rozwoju, zgodnie z którą tym przywilejem mieli zostać objęci rodzice także starszych pociech.

Czy przesyłki do nas dotrą? InPost powołał sztab kryzysowyCzy przesyłki do nas dotrą? InPost powołał sztab kryzysowyCzytaj dalej

„Rząd cały czas analizuje, na bieżąco, wszystkie rozwiązania. Gdy dokonywane będą zmiany, ministerstwo natychmiast o nich poinformuje" – napisała minister na Twitterze.

Zapowiadając rozszerzenie osób, które będą mogły skorzystać z zasiłku, Emilewicz powoływała się na chęć zapewnienia bezpieczeństwa na rynku pracy. Szybko jednak wycofała się z tych deklaracji. Zapis rozszerzający kategorie obywateli, którym będzie przysługiwał zasiłek dla rodziców, na razie nie będzie wprowadzony. Jednak minister przekonuje, że nie wyklucza całkowicie takiej modyfikacji, ponieważ specustawa będzie stale uaktualniana – pisze money.pl.

Minister zdrowia: za tydzień będziemy dochodzili do takiej liczby zarażonych jak w innych krajachMinister zdrowia: za tydzień będziemy dochodzili do takiej liczby zarażonych jak w innych krajachCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Porażające słowa o. Rydzyka o sytuacji związanej z wirusem. Posumował krótko

Dla kogo zasiłek?

Minister przypomniała, ze zasiłek dla rodziców przysługuje na wypadek konieczności rezygnacji z pracy w celu opieki nad dzieckiem poniżej 8 roku życia. Warunkiem niezbędnym jest bycie zatrudnionym na etacie lub w oparciu o umowy cywilnoprawne (zlecenie), jeżeli są od nich odprowadzane składki zdrowotne.

O zasiłek dla rodziców można aplikować za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (własna działalność) lub udać się do ZUS osobiście. Jeśli wypłatą zasiłków zajmuje się pracodawca, a ma to miejsce w przypadku umowy o pracę lub umowy zlecenie, wystarczy w kadrach złożyć wniosek na formularzu Z-15A.

Na podstawie specustawy związanej z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która weszła w życie 8 marca, nowy zasiłek wynosi 80 proc. wymiaru podstawy zasiłku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzruszający apel o pomoc seniorom. Zaproponujmy im pomoc, zróbmy za nich zakupy
  2. Ksiądz nie chce odwołać rekolekcji. Według niego gorszy od koronawirusa jest wirus atakujący duszę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: Nie żyje kobieta z koronawirusem. 2 tygodnie temu wróciła z Polski na Ukrainę
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News