Zasiłek dla bezrobotnych
MARCIN SMULCZYNSKI/East News
Autor Oktawian Góral - 17 Sierpnia 2020

Straciłeś pracę? Wszystko o zasiłku dla bezrobotnych. Sprawdzamy co z dodatkiem solidarnościowym. Kompendium wiedzy o kuroniówkach. Od 1 września ogromna podwyżka.

Zasiłek dla bezrobotnych, popularnie nazywany kuroniówką, to świadczenie pieniężne wypłacane osobom, które straciły pracę. Komu należą się pieniądze i jak o nie wnioskować. A także ile na ile pieniędzy mogą liczyć bezrobotni? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku na temat zasiłku dla bezrobotnych.

Zasiłek dla bezrobotnych, nazywany kuroniówką – od nazwiska Ministra Pracy i Polityki Socjalnej Jacka Kuronia – to świadczenie przysługujące osobom, które stały się bezrobotne. Powody są różne – redukcja etatów, wygaśnięcie umowy, mniej lub bardziej pokojowe rozstanie z pracodawcą...

Jedno jest pewne, przed Tobą kilka chwil na oddech, szukanie nowego zatrudnienia oraz, niestety, chwytanie się za portfel i liczenie każdego grosza. W sytuacji utraty pracy nie pozostajemy jednak zdani sami na siebie. Państwo wyciąga do nas pomocną dłoń i oferuje zasiłek dla bezrobotnych. Jego kwota nie powala, ale pozwoli się utrzymać na powierzchni i kupić podstawowe produkty.

Zasiłek dla bezrobotnych? Nie dla wszystkich

Płaca minimalna 2021 z konkretną kwotą. Rząd właśnie opublikował projekt, mniej niż zapowiadanoPłaca minimalna 2021 z konkretną kwotą. Rząd właśnie opublikował projekt, mniej niż zapowiadanoCzytaj dalej

Niestety, nie każdy komu powinęła się noga i utracił pracę może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. Aby otrzymać świadczenie należy spełnić kilka wymagań. Po pierwsze zasiłek dla bezrobotnych przysługuje tym, którzy przepracowali w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację jako osoba bezrobotna minimum 365 dni. Czyli – musimy być zatrudnieni przez minimum rok w okresie 1,5 roku przed zarejestrowaniem się jako bezrobotny. Jednak – do okresu zatrudnienia nie wliczają się okresy przebywania na urlopach bezpłatnych, jeżeli trwały dłużej niż 30 dni.

We wskazany staż pracy zalicza się jednak okres urlopu wychowawczego, odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przebywania na rencie z tytułu niezdolności do pracy. Kolejnym z warunków otrzymania świadczenia dla bezrobotnych jest zarabianie przez wskazany wcześniej okres pensji na minimalnym poziomie najniższej krajowej. Co ważne – zasiłek dla bezrobotnych przysługuje z reguły osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Jednakże – jeżeli wymiar składek na ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz Pracy stanowiła kwota równa minimalnej krajowej lub wyższa, wówczas o kuroniówkę mogą starać się osoby na umowach agencyjnych, zleceniach lub prowadzące własną działalność gospodarczą.

Kto jest wykluczony z zasiłku dla bezrobotnych?

Na kuroniówkę liczyć nie mogą osoby, które po zarejestrowaniu się jako bezrobotni zostali skierowani przez PUP na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe, ale nie skorzystały z oferty urzędu. Ponadto urzędnicy odmówią prawa do zasiłku jeżeli do pół roku wstecz rozwiązaliśmy stosunek pracy za wypowiedzeniem lub za porozumieniem stron a także zostaliśmy zwolnieni dyscyplinarnie.

Od tych reguł są jednak wyjątki – porozumienie stron nie wyklucza zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli podpisaliśmy je w obliczu upadłości pracodawcy, jego likwidacji albo w ramach cięcia etatów. PUP-y nie dadzą nam zasiłku, jeżeli w trakcie ostatniego półrocza wykonywaliśmy praktykę absolwencką, a honorarium z tego tytułu przekraczało 1/2 najniższej krajowej. Nie liczmy też na państwowe świadczenie, gdy pracodawca wypłacił nam odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych?

Ty też możesz dostać SMS w sprawie paczkomatu. Nie wysyła ich InPost, natychmiast go usuńTy też możesz dostać SMS w sprawie paczkomatu. Nie wysyła ich InPost, natychmiast go usuńCzytaj dalej

Nie bez znaczenia jest też fakt, że rekordzista w kontekście cen warzyw to roślina trudna do uprawy. Wzrost ceny fasoli szparagowej należy wiązać także z poważnym problemem z dostępnością pracowników, z którym muszą mierzyć się polscy rolnicy, jak podaje Radio Zet.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polak odnalazł wielki skarb sprzed tysięcy lat. Nie mógł się nadziwić temu, co zobaczył
2. Bezpośrednia opinia pójdzie w pięty Jackowi Kurskiemu? Byłemu szefowi z TVP puściły nerwy

Zasiłek dla bezrobotnych jest kwotą ulegającą corocznej waloryzacji. Jest on wypłacany w 3 wariantach – podstawowym, podwyższonym i obniżonym. Podstawowa kwota zasiłku dla bezrobotnych w 2020 roku to:
- do 31 maja 2020: 861,40 zł brutto przez pierwsze 90 dni i 676,40 zł w kolejnych okresach świadczenia;
- od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020: 881,30 zł brutto przez pierwsze 90 dni i 692,00 zł w kolejnych okresach świadczenia;
- od 1 września 2020 do odwołania: 1200 zł brutto przez pierwsze 90 dni i 942,30 zł w kolejnych okresach świadczenia – tak zwany dodatek solidarnościowy;

Czym jest dodatek solidarnościowy? Jest to specjalna podwyżka zasiłku dla bezrobotnych, która została uchwalona w związku z pandemią koronawirusa i zamieszaniem na rynku pracy.

Kwota zasiłku dla bezrobotnych jest uzależniona od naszego stażu pracy. Jak to policzyć?
Zasiłek pomniejszony (80 proc. świadczenia) przysługuje osobom, których staż pracy nie przekracza 5 lat;
Zasiłek podstawowy (100 proc. świadczenia) przysługuje osobom, których staż pracy mieści się w przedziale od 5 do 20 lat na rynku pracy;
Zasiłek podwyższony (120 proc. świadczenia) przysługuje osobom, które przepracowały ponad 20 lat;

To jednak nie wszystko. Wszystko zależy jak długo będziemy pobierać świadczenie. Przez pierwsze 90 dni przysługuje nam pełna wartość świadczenia, po upływie tego okresu jeżeli prawo do zasiłku nadal nas obowiązuje kwota ulega zmniejszeniu.

Przykład:
Pani Anna ma 3-letni staż pracy. Otrzymała prawo do zasiłku dla bezrobotnych po 1 września kalkulacja dla nowych kwot). Ile będzie pobierała zasiłku?
- Pani Anna ma staż pracy pozwalający na pobieranie zasiłku pomniejszonego, zatem przez pierwsze 90 dni przysługuje jej 1200zł x80 proc=960 zł brutto.
Co po trzech miesiącach? Kwota określona jako kolejne zasiłki to 942,30 zł wo kolejnych miesiącach. Pamiętajmy jednak, że Pani Annie przysługuje jedynie 80 proc. tej kwoty, zatem: 942,30 x 80 proc.=753,84 zł brutto

Kiedy spodziewać się zasiłku na koncie?

Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest z dołu. W przypadku, gdy nabędziemy prawo do zasiłku w trakcie trwania miesiąca i będzie on nam się należał za niepełny okres, wówczas przyznana kwota dzielona jest przez 30, a my otrzymujemy proporcjonalnie należną nam część. Tak samo dzieje się w przypadku, gdy w trakcie miesiąca przechodzimy z zasiłku przysługującego przez pierwsze 90 dni, na ten który przysługuje w kolejnych okresach.

Jak długo możesz pobierać zasiłek?

Standardowa kuroniówka to pół roku, jednak jeżeli zamieszkujesz w powiecie, w którym stopa bezrobocia jest przekracza 1.5- razy średnią w Polsce, wówczas prawo do zasiłku to aż rok. Ponadto taki sam okres obowiązuje osoby, które mają na wychowaniu co najmniej jedno dziecko (do 15 r.ż.), a także seniorzy po 50 r.ż ze stażem pracy wynoszącym 20 lat lub więcej.

Jak wnioskować o zasiłek dla bezrobotnych?

Aby wnioskować o zasiłek dla bezrobotnych należy zarejestrować się w urzędzie pracy – można to zrobić osobiście w placówce lub złożyć wniosek przez internet za pomocą profilu zaufanego ePUAP.

Zasiłek to nie wszystko – są jeszcze dodatki!

Zasiłek dla bezrobotnych to nie wszystko, są także dodatki.
Na 423, 90 zł brutto mogą liczyć ci, którym uda się samodzielnie znaleźć pracę, za kontynuowanie szkolenia na które wysłał nas PUP gdy my już znaleźliśmy pracę zgarniemy 169,60 zł brutto. Taka sama kwota jest wypłaca osobom, które zdecydują się wykorzystać bezrobocie na studia podyplomowe. To jednak nie koniec – za kontynuowanie nauki PUP płaci aż 847,80 zł brutto dodatku. Najwięcej dostaną seniorzy – zasiłek przedemerytalny to 1070,99 zł brutto, a nieco mniej wszyscy, którzy skorzystają ze stypendiów szkoleniowych, stażowych, lub na przygotowanie zawodowe dorosłych – 1017,40 zł brutto.

Utrata prawa do zasiłku

Przyznanie zasiłku na okres 6 miesięcy nie oznacza, że nie zostanie nam on zabrany wcześniej. Utracić prawo do zasiłku możemy m.in. za odmowę podjęcia zatrudnienia wskazanego przez PUP, odmowę wzięcia udziału w szkoleniu czy stażu. Ponadto prawo do zasiłku tracimy w momencie utraty statusu bezrobotnego, czyli po znalezieniu pracy. Uwaga! Po odebraniu prawa do zasiłku, na nowe będziemy czekać 120 dni.

330 tys. maseczek kupił za 8 tys. zł. Teraz grozi mu 10 lat więzienia330 tys. maseczek kupił za 8 tys. zł. Teraz grozi mu 10 lat więzieniaCzytaj dalej

Badanie zostało wykonane przez Hiper-Com Poland we współpracy z Grupą BLIX. Analizie poddano ceny dziesięciu najczęściej promowanych warzyw między majem a lipcem 2020 r. i 2019 r. Łącznie prześledzono ok. 2,5 tys. akcji promocyjnych w sieciach handlowych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  2. Pilne ostrzeżenia dla turystów w Ustroniu. Sprawa jest bardzo poważna
  3. Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Po wakacjach dostaniesz mocno po kieszeni
  4. Jest miejsce, gdzie zatankujesz znacznie taniej. Paragony mówią same za siebie
  5. Polacy jeżdżą tam wyjątkowo tłumnie każdego roku. Właśnie padł rekord zakażeń
  6. Koszyki w Lidlu mają nieznaną niemal nikomu, ukrytą funkcję. Ma ogromne znaczenie
Umowa-zlecenie: wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Prawo do urlopu, wynagrodzenie minimalne, składki, ustanowienie stosunku pracy.Umowa-zlecenie: wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Prawo do urlopu, wynagrodzenie minimalne, składki, ustanowienie stosunku pracy.Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News