ZUS
unsplash
Autor Komunikaty prasowe - 13 Stycznia 2020

Zasiłek chorobowy dopiero po pół roku? ZUS każe czekać, Polacy pilnie szukają pomocy

Zasiłek chorobowy są to środki, na które trzeba nieraz czekać pół roku lub nawet więcej. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ZUS w tej sprawie. Zakład przedstawił swoje pokrętne stanowisko na ten temat. Znamy szczegóły.

Zasiłku chorobowego nie dostaniesz od ręki

Zasiłek chorobowy są to pieniądze, na które trzeba czekać często pół roku albo i nawet dłużej. Zdarzają się nawet skrajne przypadki, kiedy to pracownicy muszą zgłaszać się o pomoc do sądu, kiedy to np. ZUS uznaje jakąś umowę o pracę za fałszywą.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w tej sprawie do Gertrudy Ucińskiej, prezeski ZUS. W piśmie odniósł się do sytuacji, kiedy to osoby chore, samotne czy kobiety w ciąży pozostają bez środków do życia.

Wyślij wniosek i otrzymaj należne 5 tys. złotych. Już dzisiaj możesz ubiegać się o spore pieniądze od państwaWyślij wniosek i otrzymaj należne 5 tys. złotych. Już dzisiaj możesz ubiegać się o spore pieniądze od państwaCzytaj dalej

ZUS próbuje się tłumaczyć

Dla prawników kwestie te, gdy chorzy czekają na zasiłki nieracjonalnie długo, budzą również wiele wątpliwości.

“Tylko w ostatnich tygodniach trafiło do mnie kilka spraw, w których kobiety prowadzące działalność nie dostają zasiłku macierzyńskiego przez pół roku i dłużej ze względu na przeciągające się postępowanie wyjaśniające ze strony ZUS” - wyjaśnia w rozmowie z "DGP" Katarzyna Przyborowska, radca prawny z Kancelarii Lege Artis, jak cytuje Next.gazeta.pl.

Zdaniem przedstawicieli ZUS, Fundusz Ubezbieczeń Społecznych nie kieruje się on w swoich działaniach takim wyznacznikiem jak dana grupa zawodowa. Co więcej zaznaczają, że co roku suma świadczeń wypłacanych przez ZUS wynosi 250 mld zł.

“To pieniądze nas wszystkich, uczestników powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Odpowiadamy za to, by były wydawane racjonalnie i by nie dochodziło do nadużyć” - stwierdza, cytowany przez "Dziennik", Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Według ekspertów ZUS ma obowiązek badać wszelkie sytuacje, które budzą jakieś wątpliwości. Zaznaczają jednak, że nie powinno to skutkować wstrzymaniem z automatu zasiłków w takich przypadkach, które jasno wskazują, że nie mowy o naruszeniu prawa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Robert Lewandowski prosi swoich fanów o pomoc. Mały Patryk walczy ze śmiertelną chorobą
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. W ostatniej chwili zmieniono zasady, emeryci nie mieli o nich pojęcia. Chodzi o dodatkowe 500 złotych do emerytury

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News