Zasiłek dla objętych kwarantanną w związku z koronawirusem
Pixabay/Arcaion
Autor Maria Glinka - 29 Lutego 2020

ZUS przygotowany na rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Będzie wypłacał zasiłki

Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe będą przysługiwały osobom, które mogły mieć styczność z szalejącym po Europie koronawirusem. Pomoc finansowa należy się pracownikom, którzy zostali objęci kwarantanną. W sytuacji, gdy odseparowane ma być dziecko, rodzic może wystąpić o zasiłek opiekuńczy.

Zasiłek z ZUS? Warunkiem kwarantanna

- Zasiłek jest wypłacany w razie podjęcia decyzji o poddaniu kwarantannie osoby przebywającej na terytorium Polski, jeśli istnieje podejrzenie zakażenia, choroby zakaźnej lub styczności ze źródłem czynnika chorobotwórczego – tłumaczy Paweł Żebrowski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracownik, który otrzyma taką decyzję od państwowego inspektora sanitarnego, musi ją dostarczyć pracodawcy. Ten dokument będzie podstawą wypłacania świadczeń z tytuły choroby, czyli wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.

W przypadku wyjątkowo niebezpiecznych chorób także lekarz jest uprawniony do podjęcia decyzji o kwarantannie, która będzie za sobą pociągała identyczne skutki w kontekście zasiłku – podaje tvn24bis.pl.

Już jutro wchodzi nowe prawo. Na tych, którzy nie szanują żywności czekają surowe karyJuż jutro wchodzi nowe prawo. Na tych, którzy nie szanują żywności czekają surowe karyCzytaj dalej

Koronawirus w Europie, ale jeszcze nie w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykonaniu 350 testów na obecność koronawirusa SARS-CoV2. Pomimo nieoficjalnych doniesień o pierwszej infekcji, którą nosicielką miałaby być kobieta w Łodzi, wszystkie jak dotąd wykonane badania nie potwierdziły obecności patogenu na terenie Polski.

- Żadna z próbek badanych w piątek przez Państwowy Zakład Higieny nie jest pozytywna – poinformował dziś rano rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Obecnie hospitalizowanych jest 47 osób, 55 objętych kwarantanną, a 1570 pozostaje pod czynnym nadzorem epidemiologicznym. Na świecie potwierdzono ponad 83 tys. przypadków zakażeń koronawirusem, 2 858 osób zmarło.

W Europie zainfekowanych jest 820 osób, z czego 650 w samych Włoszech, gdzie w dalszym ciągu znajduje się największe ognisko patogenu na naszym kontynencie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Oficjalne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia

Rozprzestrzenianie się wirusa jest bardzo dynamiczne, a z każdym dniem zwiększa się liczba zakażonych osób. Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała instrukcje prawidłowego postępowania, dzięki którym można uniknąć zarażenia patogenem – pisze tvn24.pl.

Zgodnie z radami, ogłoszonymi wczoraj przez dyrektora generalnego WHO, trzeba przede wszystkim regularnie myć dłonie i czyścić powierzchnie np. blaty biurek w pracy bądź stołów. Należy uważać na informacje dotyczące koronawirusa, które pochodzą z niewiarygodnych źródeł.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

WHO zaleca także unikanie podróży w przypadku gorączki czy kaszlu i przypomina o zasłaniu twarzy podczas kichania i kasłania. W sytuacji wystąpienia choroby zalecanie jest pozostanie w domu i odizolowanie się od współlokatorów.

W przypadku osób powyżej 60 roku życia, które mają obniżoną odporność bądź problemy ze zdrowiem, należy podejmować dodatkowe środki ostrożności i unikać zatłoczonych miejsc. W razie nagłego pogorszenia samopoczucia czy duszności trzeba bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News