Matka
unsplash, Sean Roy
Autor Komunikaty prasowe - 27 Października 2019

ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia

Zasiłek macierzyński jest coraz częściej wstrzymywany przez ZUS w przypadku kobiet, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Podejrzewane są one o fikcyjność własnych firm i wyłudzanie od państwa świadczeń. W rezultacie tego, wiele matek zostaje bez pieniędzy.

Zasiłek macierzyński odbierany przez ZUS

Zasiłek macierzyński jest coraz częściej odbierany kobietom, prowadzącym własną działalność gospodarczą. W związku z tym faktem, prześladowane przez ZUS kobiety utworzyły zamkniętą grupę na Facebooku „Ruch Społeczny Kobiety na Działalności Gospodarczej kontra ZUS”, gdzie dzielą się wzajemnym wsparciem oraz wymieniają doświadczeniami. Można tam przeczytać poruszające wypowiedzi matek, przytaczamy jedną z nich:

“Po drugim macierzyńskim poszłam na L4. A później na zasiłek rehabilitacyjny. Składałam również wniosek o rentę, ale nie dostałam. Z racji planowanej operacji (kręgosłup) i odmowy renty zamknęłam firmę. ZUS chce zwrotu za L4 i rehabilitacyjny, ponieważ nie pracowałam na macierzyńskim” - cytuje “Bizblog”.

Apel o pomoc

Kobiety walczące z ZUS przyznają, że zdarzają się nieuczciwe matki wyłudzające zasiłki, jednak jest to zaledwie ułamek przypadków i ZUS nie powinien uznawać wszystkich, które starają się o zasiłek za złodziejki. A jednak, zdaniem kobiet, ZUS prowadzi swoje działania na szeroką skalę, przeciwko matkom prowadzącym własną działalność gospodarczą.

Alior Bank w krytycznej sytuacji. Jeszcze nigdy nie było tak źleAlior Bank w krytycznej sytuacji. Jeszcze nigdy nie było tak źleCzytaj dalej

List do prezydenta

Matki postanowiły wystosować w tej sprawie list do prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Można w nim przeczytać:

“Zwracamy się z prośbą o pomoc w sprawie związanej z nadużyciami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który w ostatnim czasie prowadzi szerokie spektrum pozbawionych podstawy prawnej i często nieetycznych działań nakierowanych na odebranie kobietom prowadzącym działalność gospodarczą przysługującego im prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego” - tak zaczyna się fragment początku listu, przytoczony przez “Bizblog”.

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców staje czasami po stronie matek, jednak według nich dzieje się to o wiele za rzadko. Jeśli apel do prezydenta nie przyniesie oczekiwanych efektów, ostatnią deską ratunku będzie Trybunał Sprawiedliwości UE. Jednak procesowanie się może potrwać całe lata, a pieniądze na dziecko potrzebne są na bieżąco.

687 przypadków oszustek

“W 2018 r. ubezpieczyciel wykrył 687 przypadków zakładania fikcyjnej działalności gospodarczej w celu wypłaty wyższych świadczeń. W tej grupie znalazło się 227 kobiet w ciąży” - informuje “Bizblog”. 800 orzeczeń sądowych podtrzymało decyzję ZUS w zeszłym roku. 50 z nich odnosiło się do kobiet w ciąży.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Największe banki ostrzegają Polaków. Nie dostaniesz się do swoich pieniędzy
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News