ZUS odbierze zasiłek
flickr.com/Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej/CC BY-ND 2.0
Autor Maria Glinka - 25 Lutego 2020

Dostaniesz przelew, pożegnaj przyznany zasiłek. ZUS zabierze pieniądze

Zasiłek i wpływ pieniędzy na konto w tym samym czasie? Dla ZUS to podstawa domniemywania, że przedsiębiorca w dalszym ciągu prowadzi działalność gospodarczą, mimo zwolnienia lekarskiego.

Zasiłek do zwrotu, gdy wpływają pieniądze

Zasiłek musi zostać zwrócony, jeśli kontrahenci dokonali wpłaty na firmowe konto przedsiębiorcy. Z tą absurdalną sytuacją musiała zmierzyć się właścicielka firmy odzieżowej, która od 2013 r. prowadzi sprzedaż internetową. Zajmuje się m.in. składaniem zamówień na towary, wystawianiem ich na portalach zakupowych i wysyłaniem paczek do klientów.

Badanie na koronawirusa ma kosztować 500 złotych? Zarządzenie warszawskiego szpitala wywołuje oburzenieBadanie na koronawirusa ma kosztować 500 złotych? Zarządzenie warszawskiego szpitala wywołuje oburzenieCzytaj dalej

W grudniu 2018 r. właścicielka została poddana kontroli z ZUS. Po uważnym sprawdzeniu rachunków, przelewów i faktur urzędnicy uznali, że przedsiębiorczyni złamała prawo. Wszystko dlatego, że w trakcie, gdy przebywała na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby dzieci, na jej konto wpływały płatności za odzież sprzedaną na aukcji na portalach Allegro i OLX. Zasiłek chorobowy natychmiast jej cofnięto.

Właścicielka podważała decyzję ZUS powołując się na fakt, że wspomniane przelewy obejmowały transakcje dokonane jeszcze przed pójściem na zwolnienie chorobowe. Jednak taka argumentacja nie przekonała ZUS-u, który nakazał jej zwrócić 5,7 tys. zł z odsetkami.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd wydał w dwa miesiące 30 mln zł na nagrody. Trzy ministerstwa o pieniądzach wciąż milczą
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Pomoc Rzecznika bezskuteczna

Przedsiębiorczyni zwróciła się o pomoc do Adama Abramowicza, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który uznał zarzuty ZUS-u za absurdalne - podaje wyborcza.biz.

- Nie można zgodzić się z tym, że wpłata dokonana przez klienta na konto bankowe przedsiębiorcy przesądza o wykonywaniu przez niego pracy zarobkowej albo wykorzystaniu zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem - twierdzi rzecznik.

Takie podejście nie przekonało ZUS, który nie zamierza wycofywać swoich zarzutów. O precedensie ostatecznie zadecyduje sąd, do którego odwołała się właścicielka sklepu internetowego. Wobec takiego obrotu sprawy, rzecznik radzi, aby w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim zablokować wszystkie firmowe konta.

ZUS ściga chorujących

Oskarżenia wobec przedsiębiorczyni to nie jedyny przykład na to, że ZUS stosuje własną wykładnie prawa. W zeszłym tygodniu Gazeta Wyborcza opisywała sytuację przedsiębiorcy, który według ZUS "chorował zbyt często". W związku z tym ZUS podjął decyzję o wystąpieniu do ministra z prośbą o wykreślenie go z ewidencji gospodarczej.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Po tym, jak ministerstwo odrzuciło wniosek, ZUS powiadomił prokuraturę. Ta próba również okazała się bezskuteczna, więc sprawę postanowiono zgłosić do sądu. Sędzia oddalił wniosek ZUS-u, uznając go za niezwiązany z prawem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Akcja straży w parku Moczydło. Łabędź zaplątał się w linkę wędkarską
  2. Chłopiec chory na niezwykle rzadką chorobę nie chce żyć. Wszystko przez rówieśników, którzy go wyśmiewają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wprowadzono dodatkowe kontrole na polskich lotniskach. Ważna wiadomość dla turystów
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News