fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 24.05.2018. n/z Polskie banknoty.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Stycznia 2020

Nawet 6 tysięcy złotych zasiłku dla poszkodowanych. Dodatkowo łatwiej będzie go otrzymać

Zasiłek klęskowy zostanie podniesiony i może wynieść nawet sześć tysięcy złotych. Będzie obejmować poszkodowanych nie tylko w wyniku powodzi, ale także innych klęsk żywiołowych - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Zasiłek klęskowy także na inne katastrofy

Dotychczas zasiłek klęskowy przysługiwał tylko poszkodowanym w wyniku powodzi. Dzięki nowelizacji ustawy ta forma pomocy będzie obowiązywać także poszkodowanym przez inne zjawiska pogodowe. “W grę wchodzą zatem również huragany, osuwiska ziemi czy wyładowania atmosferyczne” - czytamy.

Zasiłek klęskowy będzie wypłacany przez wójta, czyli tak jak do tej pory. Ale teraz ma się skrócić procedura w przypadku poszkodowanych w wyniku innych katastrof- wcześniej musieli oni składać wnioski o zasiłki celowe, a zanim doszło do wypłaty, potrzebna była długa weryfikacja.

Możesz otrzymać większy zwrot podatku. Wystarczy w deklaracji ująć jedną rzeczMożesz otrzymać większy zwrot podatku. Wystarczy w deklaracji ująć jedną rzeczCzytaj dalej

Zasiłek wypłacą szybciej

Z kolei samorządy miały na podjęcie decyzji dwa dni od wpłynięcia wniosku. Tyle czasu miała też zająć wypłata. Nowelizacja nie zmienia tego systemu, jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce skracać czas oczekiwania na wypłatę zasiłków.

Pojawi się jednak nowy element. “Nowością są jednak kary dla samorządów. Jeśli gmina nie zdąży w wyznaczonym czasie, będzie musiała zapłacić 100 zł za każdy dzień zwłoki. Ostatecznie zadanie wypłaty będzie mógł przejąć wojewoda” - pisze “DGP”.

CPR zostaną ulepszone

Zasiłek klęskowy to niejedyna zmiana związana z tematyką pogodową. Resort spraw wewnętrznych prowadzi prace nad zmianami w funkcjonowaniu centrów powiadamiania ratunkowego (CPR).

“Projekt nowelizacji ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego przewiduje m.in. wzrost wynagrodzeń pracowników CPR, wprowadzenie możliwości awansu zawodowego operatorów numerów alarmowych (by nie odchodzili z zawodu), nowe zasady i zakres szkoleń pracowników, zwiększenie etatów psychologów w każdym CPR” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Starasz się o prawo jazdy? Przedstawiamy choroby, które mogą uniemożliwić jego otrzymanie
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Świadczenie 500 plus zniknie
Kierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliKierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News