Zasiłek dla bezrobotnych wkrótce wzrośnie?
pixabay/BeatriceBB
Autor Radosław Święcki - 23 Kwietnia 2020

Zasiłek mają zwiększyć do nawet 1300 zł. Wiceminister ujawnił termin podwyżki - to już niebawem

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych wzrośnie? Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed przyznaje, że w rządzie trwa dyskusja na ten temat. Jedną z opcji jest podwyżka w wysokości połowy płacy minimalnej, a możliwa data jej wprowadzenia to początek czerwca.

Zasiłek wzrośnie?

Obecna wysokość zasiłku dla bezrobotnych kształtuje się w przedziałach: 603,17 zł – 880,67 zł netto (wysokość zasiłku za pierwsze trzy miesiące), a także 483,49 zł – 701,65 zł netto (wysokość zasiłku za pozostałe miesiące).

Już nie tylko 500 plus? Resort szykuje nowe dopłaty dla rodzin, projekt jeszcze w kwietniuJuż nie tylko 500 plus? Resort szykuje nowe dopłaty dla rodzin, projekt jeszcze w kwietniuCzytaj dalej

W czy związku z prognozowaną trudną sytuacją na rynku pracy, rząd planuje podniesienie wysokości zasiłku dla osób bez pracy? Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z radiem Wnet przyznał, że w rządzie trwa dyskusja na ten temat.

- Ta dyskusja trwa, przedstawiliśmy - zgodnie też z decyzją pana premiera - różne propozycje podniesienia zasiłku dla bezrobotnych. Jeszcze decyzji nie ma, ale przymierzamy się – powiedział wiceszef MRPiPS.

Szwed przyznał, że możliwą datą podniesienia wysokości zasiłku dla bezrobotnych mógłby być 1 czerwca, gdyż przeważnie w tym terminie zmienia się wysokość zasiłku.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Nagły zwrot akcji, dotyczy wszystkich Polaków. Prokuratura wszczyna śledztwo ws. wyborów

Rząd nie planuje natomiast zmiany zasad przyznawania zasiłku.

TVP potwierdza, będzie debata prezydencka. Jest już data i nazwisko prowadzącegoTVP potwierdza, będzie debata prezydencka. Jest już data i nazwisko prowadzącegoCzytaj dalej

- Raczej nie zmienilibyśmy zasad przyznawania zasiłku, ale oczywiście jest kwestia zwiększenia jego wysokości. Decyzja jeszcze nie zapadała. Poczekamy na wyniki bezrobocia za kwiecień, wtedy będziemy wiedzieć, jaki jest napływ osób bezrobotnych – powiedział wiceminister.

O ile wzrośnie?

Podwyżki jakiego rzędu mogliby spodziewać się bezrobotni? Kilka dni temu w rozmowie z Polsat News wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że zaproponuje Radzie Ministrów podwyżki w wysokości ok. połowy płacy minimalnej, czyli ok. 1200-1300 zł brutto.

Wiceszef MRPiPS w wywiadzie dla Radia Wnet zwrócił uwagę, że wzrost bezrobocia „nie jest jeszcze drastyczny”. Szwed przywołał najmniej optymistyczne prognozy, które zakładają, że stopa bezrobocia wzrośnie do 10 proc. Wiceminister przypomniał, że w przeszłości mieliśmy do czynienia ze znacznie większym bezrobociem, na poziomie 20 proc.

Dobra propozycja dla niektórych dłużników. Zadłużenia już ich nie pogrążąDobra propozycja dla niektórych dłużników. Zadłużenia już ich nie pogrążąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jechałeś tymi autobusami? Jesteś poszukiwany przez sanepid, musisz się koniecznie zgłosić
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Gowin przedstawił swój plan. Zakłada wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, ale na krótko
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News