Zasiłek pogrzebowy nie wystarcza na pokrycie kosztów ceremonii
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Października 2019

Kluczowy zasiłek bez zmian od 8 lat. Zmusi cię do wzięcia kredytu

Zasiłek pogrzebowy już od 8 lat stoi na tym samym poziomie i wynosi 4 tys. zł. Od tego czasu ceny poszły znacznie do góry. Aktualnie, często dochodzi do sytuacji, w której rodzina musi wziąć kredyt, żeby wyprawić pogrzeb - ostrzegają związkowcy z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i apelują do rządzących, w końcu podnieśli kwotę zasiłku pogrzebowego - donosi “Fakt”. Związkowcy oczekują, że wzrośnie ona dwukrotnie.

Zasiłek nieproporcjonalny do realiów

Zasiłek pogrzebowy od 2011 roku jest taki sam i wynosi 4 tysiące złotych. W tym roku za takie pieniądze da się zorganizować znacznie skromniejszy pogrzeb niż osiem lat temu. W większości przypadków takie pieniądze są niewystarczające. Związkowcy z OPZZ uważają, że aktualnie prawdziwe koszty pogrzebu oscylują od 5 tys. zł do 10 tys. zł.

Kotlet schabowy będzie luksusem. Trudno uwierzyć, jak bardzo drożeje mięsoKotlet schabowy będzie luksusem. Trudno uwierzyć, jak bardzo drożeje mięsoCzytaj dalej

- „Często dochodzi do sytuacji, że aby pochować bliską osobę, rodzina musi zaciągać kredyt w banku. Po obniżeniu zasiłku pogrzebowego zdarza się, że rodzina zmuszona jest oszczędzać na wielu wydatkach związanych w zachowaniem godności zmarłego. Zmniejszenie wysokości tego świadczenia stanowi duży problem dla ludzi ubogich, samotnych i starszych. W związku z rosnącymi kosztami usług pogrzebowych rodzin takich osób nie stać na godne pożegnanie swoich bliskich" - opisuje sytuację OPZZ, cytowane przez portal Bankier.pl.

Zasiłek pogrzebowy musi być wyższy

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych złożyło petycję do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożeny Borys-Szopy. - "Zwracamy się z wnioskiem do strony rządowej o urealnienie zasiłku pogrzebowego i powrót do wyznaczania jego wysokości na zasadach, jakie obowiązywały do 1 marca 2011 r." - żądają w postulacie. Związkowcy uważają, że zasiłek pogrzebowy powinien wynosić 200 proc. średniej pensji.

Aktualnie przeciętne wynagrodzenie wynosi ok. 5,1 tys. zł brutto. Jeżeli apele związkowców zostaną uchwalone przez resort pracy, może to oznaczać, że nowy zasiłek pogrzebowy będzie wynosił ponad 10 tys. zł. co daje kwotę ponad dwukrotnie wyższą niż do tej pory. Dla budżetu państwa taki wzrost może być sporym obciążeniem. Jednak społeczeństwo w Polsce się starzeje, co sprawia że coraz więcej ludzi umiera. Zasiłków pogrzebowych będzie trzeba wypłacać znacznie więcej.

Wszyscy mamy ją w kuchni. Naukowcy ostrzegają przed popularną przyprawąWszyscy mamy ją w kuchni. Naukowcy ostrzegają przed popularną przyprawąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Chłopiec wysłał list do zmarłego taty. Kilka dni później listonosz przyniósł odpowiedź
  6. TVN opublikował ważny apel dla Polaków. Można stracić ogromne pieniądze, nawet ponad 300 tysięcy złotych
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News