Zasiłek pogrzebowy powinien być wyższy?
Pixabay/elsebjgmailcom
Autor Wiktoria Pękalak - 14 Grudnia 2020

Już nie tylko 4 tys., a aż 7 tys. zł. Jest projekt zmian w zasiłku dla każdego

Większość świadczeń w Polsce jest waloryzowanych. Nie dotyczy to jednak zasiłku pogrzebowego, który od lat utrzymuje się na poziomie 4000 złotych, które nie wystarczają na pokrycie kosztów pogrzebu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosi zasiłek pogrzebowy,
  • Jakie plany dotyczące zasiłku ma Lewica,
  • Ile wcześniej wynosił zasiłek.

Zasiłek pogrzebowy do poprawki

Od 2011 roku zasiłek pogrzebowy nie zwiększył się i wynosi 4 tysiące złotych. Świadczenie jest wypłacane, by zrekompensować koszty pogrzebu.

Adrian Zandberg poruszył tę kwestię podczas rozmowy z redakcją Faktu. Problem jest spory, ponieważ świadczenie od państwa nie wystarcza, by pokryć wszystkie koszty związane z pogrzebem.

Kosztowne pogrzeby

Fakt wylicza, ile kosztuje ostatnia podróż zmarłego: <Najtańsza trumna sosnowa 800–900 zł, msza pogrzebowa 700–800 zł, opłaty kancelaryjne – 600 zł, pochówek – 2000 zł.> Do tego wszystkiego trzeba jeszcze doliczyć miejsce na cmentarzu i postawienie pomnika, wobec czego koszty rosną do tego stopnia, że niektórzy muszą się zapożyczać, by pochować bliską osobę. Na problem zwracają posłowie Lewicy, którzy chcą podwyższyć kwotę zasiłku już w 2021 roku.

Zasiłek pogrzebowy został w 2011 zmniejszony z kwoty ok. 6400 zł do 4000 zł, przypomina Fakt.

Telewizję w Polsce czeka ogromna zmiana. Wiele osób może mieć problemTelewizję w Polsce czeka ogromna zmiana. Wiele osób może mieć problemCzytaj dalej

– Dziesięć lat temu Donald Tusk uciął to wsparcie. Od tamtej pory zasiłek stoi w miejscu, chociaż ceny rosły. Trzeba to naprawić. Proponujemy, żeby zasiłek pogrzebowy był podwyższany co roku, tak jak emerytury czy renty. Zróbmy to po ludzku! Naprawdę nie ma co skąpić na pomocy dla ludzi, którzy i tak przeżywają ciężki czas – powiedział w rozmowie z dziennikiem Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

Partia proponuje wzrost świadczenia do kwoty 7000 złotych od 2021 roku. W tym celu przygotowano nawet projekt ustawy.

Pożyczka na pogrzeb

Nie wiadomo jeszcze, jak na pomysł Lewicy zareaguje rząd, zauważa Fakt. Ministerstwo Rodziny kilka razy występowało już o zwiększenie zasiłku, jednak Ministerstwo Finansów było w tej kwestii nieprzejednane i za każdym razem odpowiedź brzmiała: nie.

Jako uzasadnienie podawano zwykle fakt, że w wielu krajach taki zasiłek w ogóle nie istnieje, a waloryzacja świadczenia wyraźnie odbiłaby się na budżecie państwa.

Fakt podaje, że w tej chwili roczny koszt zasiłków to ok. 1,8 mld zł. Gdyby świadczenie poddano waloryzacji, ten wydatek wzrósłby do niemal 3,5 mld zł.

– Śmierć bliskich to bardzo trudny moment. Szczególnie ciężko jest osobom starszym, które zostają same. Wiele z nich z trudem wiąże koniec z końcem. Starsza pani, której umiera mąż, nie powinna zapożyczać się na trumnę. Państwo jest od tego, żeby zapewnić wsparcie, a nie zmuszać do brania pożyczek chwilówek – przekonuje Zandberg w rozmowie z Faktem.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News