Zasiłek wzrośnie
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.
Autor Komunikaty prasowe - 14 Lutego 2020

Już za dwa tygodnie zasiłki pójdą w górę. Polacy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze

Zasiłki jak i emerytury, które będą wypłacane już za dwa tygodnie będą jednak większe od wcześniejszych prognoz dotyczących waloryzacji. Nie 3,24 proc., a 3,56 proc. Wzrosną więc też w związku z tym zasiłki. Popularny zasiłek pielęgnacyjny wzrośnie z 221 do 228 zł.

Zasiłek w górę. Waloryzacja emerytur wpłynie też na dodatki

Zasiłki, podobnie jak emerytury i renty podlegają waloryzacji. Osoby je pobierające mogą więc spodziewać się zastrzyku gotówki. Dodatek pielęgnacyjny wypłacany wszystkim seniorom powyżej 75. roku życia oraz młodszym, jeśli nie mogą funkcjonować samodzielnie po waloryzacji wyniesie 228 zł, podobnie jak dodatek kombatancki, jak informuje "Super Express".

Od marca podwyższone będzie także (do 34,48 zł) symboliczne świadczenie dla wdów lub wdowców po kombatantach, czyli dodatek kompensacyjny. W przypadku kombatantów, którzy zaliczeni zostali do I grupy inwalidzkiej, dodatek pielęgnacyjny będzie wyższy o połowę. Od marca świadczenie tego typu wyniesie prawie 345 zł. Natomiast dodatek kompensacyjny wyniesie 34 złote, a za tajne nauczanie 228 złotych.

Zostały dwa tygodnie na złożenie ważnego oświadczenia. Jeśli nie dopełnisz obowiązku ZUS rozpocznie postępowanieZostały dwa tygodnie na złożenie ważnego oświadczenia. Jeśli nie dopełnisz obowiązku ZUS rozpocznie postępowanieCzytaj dalej

Waloryzacja emerytur wyższa

Emerytury będą jednak nieco wyższe. Według wcześniejszych prognoz dotyczących co do wskaźnika inflacji w 2019 r. (2,1 proc.) i realnego wzrostu wynagrodzeń (5,6 proc.) miał on wynieść 3,24 proc. Jednak średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów okazał się wyższy i wyniósł 2,6 proc. Natomiast realny wzrost wynagrodzeń był niższy i wyniósł 4,8 proc. Wskaźnik waloryzacji ustalany jest w rozporządzeniu Rady Ministrów. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie może on być niższy od wskaźnika inflacji powiększonego o 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. To wszystko sprawia, że wskaźnik waloryzacji emerytur wyniesie w tym roku 3,56 proc. (2,6 proc. + 0,96 proc.).

Dla tych najbiedniejszych emerytów najważniejsza będzie z pewnością waloryzacja kwotowa, która wyniesie aż 70 złotych. W rezultacie ta podwyżka da 56,7 zł netto wzrostu świadczenia. Jednak jeszcze wyższy kwotowy wzrost odnotują osoby pobierające emerytury w wysokości emerytury minimalnej, czyli 1100 złotych. Ta teraz wyniesie 1200 złotych.

Jest to jednak najniższa możliwa waloryzacja wynikająca z rozporządzenia. Jak informował wcześniej portal prawo.pl świadczenia będą jedynie na ustawowym poziomie, tak jak postulowali pracodawcy w czasie negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego. Inaczej sprawę widziały związki zawodowe, które postulowały wzrost na poziomie inflacji powiększonej o 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2019 r.

Do grona emerytów, którzy zostaną objęci waloryzacją należą emeryci renciści z KRUS (1 mln 148 tys osób), emeryci i renciści pobierających emeryturę z ZUS (8 mln 168 tys. osób), oraz 85,9 tys. osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne i 286 tys. osób pobierających renty socjalne.

Najdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachNajdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Wszystkie masowe imprezy odwołane
  2. Zapalenie nerek jest niebezpieczną chorobą układu moczowego. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. CNN: całe Włochy objęte kwarantanną. Spełnia się najgorszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News