Zasiłek zostanie przedłużony do 26 kwietnia
pixabay/BeatriceBB
Autor Radosław Święcki - 12 Kwietnia 2020

Jeszcze tylko dwa tygodnie. Potem możesz stracić równowartość nawet 80% wypłaty

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat zostanie przedłużony na okres zamknięcia placówek oświatowych, jednak nie dłużej niż do 26 kwietnia - wynika z opublikowanego w piątek rozporządzenia Rady Ministrów.

Zasiłek do 26 kwietnia

Przypomnijmy, że decyzję o zamknięciu placówek oświatowych rząd ogłosił 11 marca. Decyzja miała związek z postępującą epidemią koronawirusa. Początkowo szkoły zamknięte były do 25 marca, następnie przedłużono ten termin do 10 kwietnia. Tymczasem – jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” najnowsze rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej informuje, że przerwa w nauczaniu stacjonarnym zostanie przedłużona o kolejne dwa tygodnie – do 26 kwietnia.

Policjanci mogą dziś też do ciebie zapukać z kontrolą. Nie będą bawić się w mandaty, czeka surowa kara na tysiące złotychPolicjanci mogą dziś też do ciebie zapukać z kontrolą. Nie będą bawić się w mandaty, czeka surowa kara na tysiące złotychCzytaj dalej

Zgodnie z rządową specustawą, w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy przysługuje także w przypadku niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna.

Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia.

Specustawa zawiera przepis umożliwiający Radzie Ministrów – w formie rozporządzenia – wydłużenie okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z czego rząd skorzystał.

Zgodnie z opublikowanym w piątek rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony do czasu zamknięcia placówek, jednak nie dłużej niż do 26 kwietnia 2020 r.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Wicepremier wydał nagłe oświadczenie. Ujawnia jakie ograniczenia zostaną zniesione?

Gazeta podaje, że zmiana terminu nie będzie wiązać się z jakimikolwiek dodatkowymi formalnościami. Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć online.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę.

Maseczki już siedmiokrotnie droższe niż przed pandemią. Minister zapowiada regulację cenMaseczki już siedmiokrotnie droższe niż przed pandemią. Minister zapowiada regulację cenCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Antonow An-225 Mrija. Kiedy odleci z naszego kraju? Gdzie oglądać wylot?
  2. Rząd stopniowo będzie odmrażał gospodarkę. Wiemy, jakie restrykcje będą znoszone
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Drugi raz ogłaszają stan wyjątkowy. Koronawirus powrócił, druga fala, przykra wiadomość z zagranicy
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News