fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.03.2020. n/z Polskie banknoty na stole.
https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 11 Września 2020

Dodatkowe zasiłki we wrześniu. Wiadomo, kto może się załapać

Zasiłek opiekuńczy spowodowany opieką nad dzieckiem z powodu zamknięcia placówki przez pandemię koronawirusa wystartuje we wrześniu. Nowe przepisy określają kto może dostać pieniądze, jednak jest kilka wyjątków. Co takiego przygotowali rządzący w nowych przepisach?

Zasiłek opiekuńczy już we wrześniu

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje tym rodzicom, którzy muszą zostać z dziećmi w domu, ponieważ placówka (np. żłobek, przedszkole, klub dziecięcy) zostały zamknięte z powodu koronawirusa. Początkowo dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał tylko do 26 kwietnia br., natomiast w późniejszym czasie został wydłuzony do 28 czerwca. Niedawno weszły w życie przepisy umożliwiające przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres od 1 września do 20 września br. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o świadczenie?

Biedronka, Lidl, Kaufland i Carrefour łączą siły. Będą działać wspólnie na rzecz ekologiiBiedronka, Lidl, Kaufland i Carrefour łączą siły. Będą działać wspólnie na rzecz ekologiiCzytaj dalej

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie będzie przysługiwał tym osobom, które nie posyłają swoich dzieci do placówki przedszkolnej lub innej, ponieważ boją się koronawirusa. Zasiłek nie przysługuje tym rodzicom, których dzieci mogłyby uczęszczać na zajęcia, ponieważ placówka jest otwarta i funkcjonuje normalnie.

"Będzie on przysługiwał dopiero wtedy, gdy albo placówka zostanie zamknięta, albo zostaną wprowadzone takie limity obecności, że dziecko nie będzie mogło w niej przebywać", tłumaczy Dziennik Gazeta Prawna. Kto w takim razie może ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy i jak on prezentuje się w zestawieniu ze zwykłym zasiłkiem?

Emeryci na celowniku. Minister Emilewicz potwierdziła obawy wieluEmeryci na celowniku. Minister Emilewicz potwierdziła obawy wieluCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Zasiłek opiekuńczy przez COVID-19

Zwykły zasiłek opiekuńczy z pulą 60 dni nie przysługuje rodzicom, których dzieci nie uczęszczają do przedszkola mimo tego, że placówka pozostaje otwarta. "Zasiłek opiekuńczy określony w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przysługuje tylko w określonych przypadkach", wyjaśnia DGP. Nie zmieniły się także zasady składania wniosku o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zaświadczenie o pełnieniu opieki nad dzieckiem należy złożyć do płatnika składek lub bezpośrednio do ZUS.

Wielkie zmiany w NFZ. Zamiast lekarza, przyjmie nas pielęgniarkaWielkie zmiany w NFZ. Zamiast lekarza, przyjmie nas pielęgniarkaCzytaj dalej

Zasiłek opiekuńczy spowodowany zamknięciem placówki może zostać zwrócony ZUS-owi wtedy, gdy rodzice uznają, że nie będą posyłać dziecka do placówki. Pieniądze najprawdopodobniej mogą zostać przyznane, ale w efekcie późniejszej weryfikacji opiekunowie będą musieli zwrócić przyznane im pieniądze wraz z odsetkami. Jest to duża zmiana w porównaniu z poprzednią specustawą, która zakładała możliwość pobierania zasiłku wtedy, gdy rodzice nie chcieli posyłać dziecka do placówki. Rodzice mają więc sporą zagwozdkę w związku z nowymi przepisami dotyczącymi zasiłku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Kubica wraca do Formuły 1. Przekazał informację, na którą czekali wszyscy
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Problematyczny dochód seniora i 13. emerytura. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie
  4. ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrot
  5. 30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwić
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News