Zasiłki, które przysługują rodzicom, to nie tylko 500 plus ale także zasiłek macierzyński czy rodzicielski
fot. unsplash.com
Autor Komunikaty prasowe - 11 Lutego 2020

Nie tylko 500 plus, ale także zasiłek. Wiele mam w ciąży nie ma pojęcia ile im przysługuje

Zasiłek, jaki przysługuje matce wychowującej dziecko, to nie tylko 500 plus, ale także dawno temu zapomniane becikowe, czy zasiłek macierzyński. Wyjaśniamy jakie świadczenia i na jakim etapie przysługują osobom wychowującym dziecko. 

Zasiłek macierzyński dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą

Kobiety, które prowadzą działalność, mają możliwość otrzymania zasiłku macierzyńskiego z ZUS. Takie świadczenie może być wypłacane przez 52 tygodnie, w którego skład wchodzi 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Ten okres wydłuża się do 65 tygodni w przypadku, gdy jest to już drugie dziecko. Taka możliwość otrzymywania świadczenia podczas pierwszych tygodni od urodzin dziecka, przysługuje matkom, które zdecydowały się na opłacanie dobrowolnej składki chorobowej, jeżeli była ona opłacana terminowo. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można w trakcie pobierania świadczenia nadal prowadzić działalność gospodarczą. Zwolnionym jest się wtedy z regulowania pozostałych składek do ZUS, oprócz składki chorobowej.

Jeśli miesięczna wysokość zasiłku – pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy – jest niższa niż 1000 zł, czyli niższa od świadczenia rodzicielskiego, to zasiłek macierzyński podwyższa się do 1000 zł.

Tesco kurczy się w oczach. Sklepy przejmuje niemiecki gigantTesco kurczy się w oczach. Sklepy przejmuje niemiecki gigantCzytaj dalej


Świadczenie rodzicielskie

Jest to zasiłek w wysokości 1000 złotych, który można pobierać co miesiąc, przez 52 tygodnie przy jednym dziecku. Przy dwojgu ten okres wydłuża się do 65 tygodni, trojgu 67 tygodni, czworgu 69 tygodni, natomiast przy pięciorgu i więcej do 71 tygodni. Wyłączenia obowiązujące przy tym świadczeniu, to brak możliwości jego pobierania, gdy jest już pobierany przez rodziców zasiłek macierzyński oraz gdy jest już pobierane uposażenie z tytułu urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego. Przy przydzielaniu świadczenia nie są brane pod uwagę przychody rodziców.

Zasiłek rodzinny

Dla najbiedniejszych jest jeszcze wyznaczony zasiłek mający po części pokryć wydatki przeznaczane na utrzymanie dziecka. Osoby, które zarabiają mniej niż 674 złote na osobę, mogą liczyć na dodatek 95 zł na dziecko do ukończenia 5. roku życia, 124 zł na dziecko od 5. do 18. roku życia i 135 zł na dziecko powyżej 18. roku życia. Osoby, które wychowują dziecko samotnie, muszą przedstawić zaświadczenie o zasądzonych alimentach.

Becikowe

Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka w wysokości 1000 złotych dla osób, których dochód nie przekroczył 1922 złote, a matka dziecka znajdowała się pod opieką lekarza od co najmniej 10 tygodnia ciąży. Ten fakt należy potwierdzić, odpowiednim zaświadczeniem od lekarza lub położnej. Aby otrzymać tę zapomogę, należy najpóźniej do 12 miesiąca od narodzin dziecka złożyć wniosek o tzw. becikowe. Jeżeli o to świadczenie stara się osoba wychowująca dziecko samotnie, to powinna jeszcze przedłożyć: zaświadczenie o zasądzeniu alimentów.

Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" świadczenie należy się osobie, która nie może wyegzekwować alimentów od drugiego rodzica i jej dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł. Świadczenie alimentacyjne jest wypłacane w wysokości zasądzonych alimentów, ale nie może jednak przekroczyć kwoty 500 złotych.

500 plus

Świadczenie wychowawcze, tzw. 500 plus należy się m.in. matce, jeżeli dziecko wspólnie z nią mieszka i pozostaje na jej utrzymaniu. Przysługuje bez względu na uzyskany dochód, w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Wypłacane jest co miesiąc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agata Duda tym razem nie mogła pomóc mężowi. Nawet TVP nie ocenzurowało incydentu
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Skandal jakich mało. Polski Kościół ustalił horrendalne ceny za pogrzeb, niektórzy nie zarobią tyle w ciągu całego roku
Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News