Zasiłek dla współlokatorów osoby, która wróciła z zagranicy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 9 Kwietnia 2020

Niewielu wie, że na kwarantannie mają prawo do specjalnego zasiłku. Prawie każdemu się należy

Zasiłek przysługuje także współmieszkańcom osób, które powróciły z zagranicy. Wszystko przez nowe zapisy, na mocy których osoby przebywające stale pod jednym dachem z obywatelem, który wrócił do kraju w ostatnim czasie, także są objęte obowiązkową kwarantanną.

Zasiłek dla kolejnej grupy obywateli

Zasiłek chorobowy od pracodawcy lub finansowany z ubezpieczenia społecznego to przywilej, z którego mogły jak dotąd skorzystać osoby wysłane na przymusową dwutygodniową kwarantannę w związku z powrotem z zagranicy. Prawo uległo jednak rozszerzeniu i izolacja obowiązuje także osoby, które z nią mieszkają lub gospodarują – podaje superbiz.se.

Zmiana wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zapisy nakładają nowe obowiązki na obywatela powracającego do kraju. Jest on zobligowany do przekazania danych osobowych współmieszkańców do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Podjęto decyzję dotyczącą obostrzeń po świętach. Premier podał datyPodjęto decyzję dotyczącą obostrzeń po świętach. Premier podał datyCzytaj dalej

Co trzeba zrobić, aby otrzymać zasiłek?

Na mocy nowych przepisów wsparcie finansowe przysługuje domownikom, których współlokatorzy powrócili do kraju po 31 marca 2020 r. Wszystkie osoby, które udowodnią w ZUS obowiązek odbycia dwutygodniowej kwarantanny będą mogły wnioskować o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy finansowany z funduszu chorobowego.

Czas na złożenie oświadczenia to trzy dni robocze od zakończenia kwarantanny – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wzór dokumentu będzie dostępny stronie internetowej www.zus.pl. Każdy pracownik ma obowiązek złożyć oświadczenie u pracodawcy, a osoba zatrudniona w oparciu o umowę zlecenie – u zleceniodawcy. W przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą należy dostarczyć dokument do fiskusa – można to zrobić przez internetową Platformę Usług Elektronicznych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Ministerstwo Zdrowia pokazało najnowszy raport. Tragiczne wieści, jedna z ofiar miała jedynie 35 lat

Podstawowy produkt może wkrótce podrożeć. Ci, którzy zrobili zapasy pomimo żartów innych, mogą się cieszyćPodstawowy produkt może wkrótce podrożeć. Ci, którzy zrobili zapasy pomimo żartów innych, mogą się cieszyćCzytaj dalej

Obowiązki i kontrole

Zarówno pracodawcy, jak i ZUS mają prawo do weryfikacji danych, które podano do sanepidu. W razie skrócenia czasu kwarantanny należy o tym bezzwłocznie poinformować pracodawcę lub ZUS.

Zgodnie z najnowszymi informacji kwarantanną jest objętych 152 898 Polaków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kierowca passata stracił panowanie nad pojazdem. Wjechał w ogrodzenie kościoła
  2. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Polacy mogą zapomnieć o wakacjach nad morzem? Naukowiec ostrzega, że wirus może być już w wodzie
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News