Zasiłek dla bezrobotnych znacząco wzrośnie
pixabay/BeatriceBB
Autor Radosław Święcki - 5 Maja 2020

2,5 tysiąca złotych dla najbardziej poszkodowanych przez pandemię. Wiemy, kto dokładnie może liczyć na wsparcie

Szykuje się radykalny wzrost wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Z informacji portalu Money.pl wynika, że resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad propozycją prezydenta Andrzeja Dudy, zgodnie z którą finansowe wsparcie dla osób bez pracy wyniosłoby w sumie 2,5 tys. zł brutto. Jakie warunki należy spełnić, by móc otrzymywać świadczenie?

Zasiłek znacząco wzrośnie

O tym, że rząd planuje podniesienie wysokości zasiłku dla bezrobotnych w związku z pogarszającą sie sytuacją na rynku pracy informowaliśmy w połowie kwietnia, po tym jak wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed przyznał publicznie, że w rządzie trwają dyskusje na ten temat.

Dziś poznajemy szczegóły dotyczące zwiększenia pomocy finansowej dla osób bez pracy. Jak ujawnia Money.pl, resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad wariantem zaproponowanym kilka dni temu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zakłada on, że osoby bezrobotne otrzymają wsparcie z dwóch źródeł – zasiłek podstawowy w wysokości 1300 zł brutto, a także „dodatek solidarnościowy” w wysokości 1200 zł brutto. To oznacza, że bezrobotni będą mogli w sumie otrzymać 2,5 tys. zł brutto.

Przypomnijmy, że obecnie kwota zasiłku na okres pierwszych trzech miesięcy wynosi od 689,12 zł brutto (dla osób ze stażem nieprzekraczającym 5 lat), do 1033,68 zł brutto (dla osób pracujących co najmniej 20 lat). Z kolei osoby pracujące od 5 do 20 lat otrzymują 861,40 zł brutto.

Radykalna obietnica prezydenta. Zmiany dotyczą emerytur, wielu Polaków nie będzie zadowolonychRadykalna obietnica prezydenta. Zmiany dotyczą emerytur, wielu Polaków nie będzie zadowolonychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Najnowszy sondaż. Niespodziewane wyniki, trudno uwierzyć z kim Duda może spotkać się w II turze

Po zmianach zasiłek podstawowy przez pierwsze 90 dni w przypadku osób bez 5-letniego okresu składkowego będzie wynosił 1040 zł brutto, zaś w przypadku osób pracujących od 5 do 20 lat będzie to 1300 zł brutto. Osoby z minimum 20-letnim stażem będą zaś mogły liczyć na 1560 zł brutto. Po okresie trzech miesięcy kwoty te będą obniżane na podobnych zasadach jak obecnie. Również tak jak dotąd zasiłek będzie przyznawany na pół roku, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach (np. rodziców samotnie wychowujących dziecko) będzie można go pobierać maksymalnie do roku.

Zasiłek przyznawany będzie osobom, które mają opłacane wszystkie składki do ZUS, co najmniej od płacy minimalnej przez 12 miesięcy w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Zasiłek plus dodatek

Koszt zwiększenia wysokości zasiłku szacowany jest przez urzędników na ok. 1,2 mld zł. Na tym jednak nie koniec, bowiem dochodzi jeszcze wspomniany dodatek solidarnościowy, w kwocie 1200 zł. Miałby on obowiązywać przez trzy miesiące.

Warunkiem otrzymania dodatku jest udokumentowanie minimalnego stażu pracy, czyli np. przepracowane minimum 90 dni w ciągu ostatniego roku kalendarzowego lub 30 dni w ciągu ostatniego półrocza. Jak wyjaśnia Money.pl, chodzi o to, by środki nie były udzielane osobom, które migały się od pracy.

Możliwa data wejścia w życie finansowego wsparcia dla bezrobotnych to 1 czerwca, gdyż obecne kwoty świadczeń dla osób pozostających bez pracy obowiązują do 31 maja.

Włochy nie są już epicentrum pandemii w Europie. Przebił go sąsiad Polski, statystyki są porażająceWłochy nie są już epicentrum pandemii w Europie. Przebił go sąsiad Polski, statystyki są porażająceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażający wypadek. Śmieciarka zderzyła się z ciężarówką.Kierowcy w stanie ciężkim, trwa akcja ratunkowa
  2. Czy kwarantanna jest jeszcze potrzebna? Profesor Simon, specjalista od chorób zakaźnych tłumaczy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nieoficjalnie: jest data znoszenia kolejnych obostrzeń w Polsce. Wielu na pewno się ucieszy
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News