Zasiłek chorobowy zostanie przyznany dopiero po przepracowaniu 3 miesięcy
By Szymon - Poczta Polska, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4056499
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Grudnia 2019

Zasiłek dostaną tylko wybrani. Kontrole przetrzepią wam kieszenie

Zasiłek dla nielicznych, podwyżka akcyzy, oskładkowanie umów - trochę tego jest. Rząd szuka środków, aby spiąć budżet i w tym celu uchwala kontrowersyjne ustawy, które co prawda będą zastrzykiem gotówki, jednak kosztem obywateli.

Zasiłek chorobowy dopiero po paru miesiącach

Zasiłek chorobowy zostanie przyznany nie po 30, a dopiero po 90 dniach. Tym samym pracownicy, którzy będą wnioskować o prawo do chorobowego, będą musieli udowodnić, że przez ostatnie trzy miesiące od początku choroby byli zatrudnieni i posiadali ubezpieczenie.

Samozatrudnionym, którzy płacą dobrowolne składki, też będzie trudniej o zasiłek chorobowy. W ich przypadku czas oczekiwania zmieni się z dotychczasowych 90 dni do aż 180 dni. INNPoland podaje, że taki sam okres będzie obowiązywał w przypadku osób, które zabiegają o zasiłek macierzyński lub opiekuńczy. Do tej pory nie musiały potwierdzać żadnego okresu zatrudnienia i ubezpieczenia, ale od marca będą ich obowiązywać te same przepisy, co pracowników i przedsiębiorców.

Trutka na szczury w lekach. 2 mln Polaków zagrożonych, ministerstwo powołało sztab kryzysowyTrutka na szczury w lekach. 2 mln Polaków zagrożonych, ministerstwo powołało sztab kryzysowyCzytaj dalej

Umowy zlecenie oskładkowane

Kolejnym kontrowersyjnym pomysłem rządu jest oskładkowanie umów zleceń. INNPoland przypomina, że parę lat temu umowy zlecenia zostały objęte składkami wyliczanymi od minimalnego wynagrodzenia. Teraz rząd nie odpuści tych pieniędzy - od przyszłego roku składki ZUS trzeba będzie doprowadzić od wszystkich przychodów ze “śmieciówek”, także w przypadku studentów, za których dotychczas nie trzeba było odprowadzać składek na ubezpieczenie.

Na oskładkowaniu umów zleceń budżet państwa może zyskać 2,5 mld złotych. Zdaniem ekspertów decyzja niesie za sobą pewne konsekwencje - część pracowników będzie musiała zmieniać umowę zlecenie na umowę o dzieło, która jest znacznie mniej korzystna i pozbawia prawa do opieki zdrowotnej. Doprowadzi to też do poszerzenia szarej strefy.

Przedsiębiorcy też oberwą

Natomiast przedsiębiorcy mogą się spodziewać zaostrzenia kontroli, które będą częstsze i dokładniejsze. Rząd stworzył System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR), dzięki któremu Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła zablokować pieniądze na podejrzanych kontach i lokatach. INNPoland podaje, że w 2018 roku takich blokad było tylko 21, z kolei w tym roku - już 320. Urzędnicy mogą zawieszać konta firm nawet na 3 miesiące. Choć pobudki, dla których system został stworzony były dobre, to odbija się to na wielu uczciwych przedsiębiorcach, dla których może się to okazać końcem biznesu.

Mandat za odśnieżanie auta. Pamiętaj o jednej rzeczy, a unikniesz wysokiej karyMandat za odśnieżanie auta. Pamiętaj o jednej rzeczy, a unikniesz wysokiej karyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info
  2. Nie żyje gwiazdor polskiego „Mam Talent”. Długo walczył z chorobą, miał tylko 30 lat
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. 13. emerytura jest zagrożona? Senat zgłosił poważne zastrzeżenia, w Polakach aż zagotowała się krew

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News