Zasiłek dla rodziców jednym z punktów ustawy antykoronawirusowej
fot. biznesinfo/Przemysław Terlecki
Autor Maria Glinka - 4 Marca 2020

Sejm uchwalił nową specustawę. Polacy dostaną dodatkowe pieniądze, ale nie tylko

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców czy praca zdalna to tylko niektóre z praw, które mają przysługiwać obywatelom na mocy ustawy antykoronawirusowej. Dokument, przyjęty w poniedziałek przez Sejm, wprowadza nowe rozwiązania ułatwiające walkę z wirusem, który dzisiaj pojawił się w Polsce.

Zasiłek i inne udogodnienia

Zasiłek opiekuńczy za okres maksymalnie 14 dni dla rodziców, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły to jeden z najbardziej korzystnych zapisów nowej specustawy - pisze bankier.pl.

Biedronka zapowiedziała obniżenie cen ponad 100 produktów. Sieć szykuje się na tłumy klientówBiedronka zapowiedziała obniżenie cen ponad 100 produktów. Sieć szykuje się na tłumy klientówCzytaj dalej

Poza zyskami finansowymi obywatele mogą liczyć na zlecenie pracy zdalnej przez czas określony. Ponadto farmaceuci będą mogli skorzystać z dużych ułatwień w postaci braku wymogu stosowania ustawy o prawie zamówień publicznych z 2004 r., w przypadku składania zamówień na towary i usługi, które są niezbędne do walki z koronawirusem.

Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Nowe uprawnienia organów rządzących

Zgodnie z zapisami ustawy konkretne zadania mogą zostać zlecone jednostkom samorządu terytorialnego przez organy administracji państwowej. Dla przykładu wojewoda będzie mógł wydawać polecenia wszystkim wojewódzkim organom administracji rządowej. Ich wykonanie będzie musiało być natychmiastowe.

Specustawa zastrzega, że organy administracji rządowej, państwowe jednostki organizacyjne oraz jednostki samorządu terytorialnego nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone w trakcie działań mających na celu zahamowanie COVID-19.

Za spowodowanie tego rodzaju strat nie mogą być ukarane także osoby zarządzające lotniskiem, dworcem kolejowym oraz przewoźnicy lotniczy, kolejowi i drogowi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że brak możliwości zrealizowania przewozu nie będzie stanowił przesłanki do pociągnięcia ich do odpowiedzialności.

WHO pilnie ostrzega przed banknotami. Lepiej nie dotykajcie gotówki, konsekwencje mogą być tragiczneWHO pilnie ostrzega przed banknotami. Lepiej nie dotykajcie gotówki, konsekwencje mogą być tragiczneCzytaj dalej

Dodatkowe ograniczenia w przypadku dużego zagrożenia

Wyjątkowy stan epidemii może upoważnić organy państwowe do wydania rozporządzenia, zgodnie z którym funkcjonowanie jednostek oświaty zostanie czasowo ograniczone bądź zawieszone. Takie działanie ma mieć na celu zmniejszenie zagrożenia dla zdrowia i życia dzieci i młodzieży.

Dokument wprowadza wiele nowych pojęć m.in. miejsce kwarantanny, zagrożony obszar, strefa zero czy strefa buforowa.

Ustawa antykoronawirusowa, przeforsowana głosami 400 posłów, została już przekazana do Senatu, w którym rozpoczną się pracę dwóch komisji – ustawodawczej i zdrowia. W piątek odbędzie się nadzwyczajne zebranie Senatu, w trakcie którego dojdzie do debaty nad specustawą.

Wirus w coraz większej liczbie państw

Ustawa została przegłosowana w sejmie zaledwie dwa dni przed potwierdzeniem pierwszego przypadku zarażenia COVID-19 w Polsce. Dzisiaj minister zdrowia Łukasz Szumowski podał do publicznej informacji o pierwszej zainfekowanej osobie w Zielonej Górze.

Aż do dzisiaj Polska była jednym z niewielu państw europejskich, w którym nie rozpoznano przypadków zarażenia patogenem. Wśród naszych sąsiadów jedynie Słowacja nie odnotowała jeszcze infekcji.

Liczba osób zakażonych we Włoszech, gdzie znajduje się największe ognisko koronawirusa w Europie, wzrosła do ponad 3 tys. osób – podaje tvn24.pl. W związku z tym podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich szkół i uniwersytetów we Włoszech aż do połowy marca.

Włochy są trzecim państwem na świecie z największą liczbą infekcji (po Chinach i Korei Południowej). Szacuje się, że łącznie zarażonych jest około 90 tys. osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szpital Bródnowski ograniczył działanie SORu. Dezynfekcja po pacjencie
  2. Przez tydzień jedli tylko fast foody. "Śmieciowa" dieta wpłynęła na ich mózgi
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Gdzie kręcono "Ranczo"? Jest w zupełnie innym miejscu niż wielu myśli, turyści je uwielbiają
Zgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówZgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News