fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 27.08.2020. n/z Emerytka liczy pieniadze.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Julian Bakuła - 3 Września 2020

Rząd zapiera się przed przyznawaniem jednego zasiłku. Przepisy sprzyjają jednak obywatelom

Wraz z początkiem września przywrócony został dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci, których szkoła lub inna placówka została zamknięta w związku z pandemią koronawirusa. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej twierdzi jednak, że zasiłek nie przysługuje rodzicom dzieci, których placówki opiekuńcze pozostały otwarte, mimo że nie zapewniają dzieciom odpowiednich warunków lub gdy rodzic sam zdecyduje o nieposłaniu dziecka do takiej placówki.

Zasiłek opiekuńczy znów przysługuje rodzicom, w przypadku zamknięcia placówki

Jak podaje Gazeta Prawna, wraz z początkiem września przywrócony został dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy ze względu na konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem, którego placówka opiekuńcza została zamknięta w wyniku pandemii, nie mogą wykonywać pracy zawodowej. Wcześniej obowiązywał on od 2 marca do 26 lipca. Po tym terminie rodzice mogli korzystać z niego na zasadach ogólnych ograniczających przyznawanie go do przypadków określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Teraz zakres świadczenia znowu został poszerzony, ale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obstaje przy stanowisku, że nie przysługuje on rodzicom, którzy nie posyłają dzieci do placówki opiekuńczej, chociaż pozostaje ona otwarta. Jednak zdaniem Katarzyny Przyborowskiej - ekspertki prawnej przywoływanej przez Gazetę Prawną - przypadki, w których dana placówka nie jest w stanie zapewnić dziecku odpowiednich warunków kwalifikują się jako "czasowe ograniczenie funkcjonowania placówek zapewniających opiekę nad dziećmi w związku z COVID-19", w związku z czym zasiłek opiekuńczy także w tej sytuacji powinien być rodzicom przyznawany.

Rząd zabrał się do roboty. Zaprezentował plan walki z koronawirusem na jesieńRząd zabrał się do roboty. Zaprezentował plan walki z koronawirusem na jesieńCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zachowanie wszystkich zasad w szkołach jest niemożliwe? Niepokojące słowa nauczycieli
2. Tysiące emerytów dostanie minimum 2400 zł emerytury. Prezydent właśnie podpisał ustawę
3. Pojawił się poważny problem z ZUS-em. Wiele osób może mieć kłopot z otrzymaniem obiecanych pieniędzy

Rodzicom dzieci, którym szkoła nie zapewnia odpowiednich warunków, powinien przysługiwać zasiłek

Jak podaje Gazeta Prawna, podstawa prawna rozporządzenia o dodatkowym zasiłku opiekuńczym obowiązującego od 1 września nie różni się od wcześniejszego rozporządzenia. - Problem polega na tym, że zgodnie z art. 4 ust. 1d ustawy, na który wskazuje nowe rozporządzenie, to dodatkowe świadczenie przysługuje także w przypadku otwarcia tych placówek w czasie trwania epidemii koronawirusa - tłumaczy przywoływana przez Gazetę Prawną Katarzyna Przyborowska, radca prawny i ekspertka w zakresie ubezpieczeń społecznych.

W ten właśnie sposób przepisy te były dotychczas interpretowane, jednak w uzasadnieniu aktualnego rozporządzenia wynika, że tym razem przyjęta została inna wykładnia, zgodnie z którą w przypadku, gdy placówki pozostają otwarte, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługują rodzicom. Jednak zmiana wykładni tych samych przepisów z miesiąca na miesiąc świadczy o niekonsekwencji ministerstwa, co może podkopywać społeczne zaufanie wobec prawa. - W mojej ocenie więc rodzice, którzy nie chcą jeszcze posyłać dziecka do placówki z obawy przed koronawirusem, mają prawo ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - kwituje Przyborowska. Podobnego zdania jest dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW, zdaniem którego tego rodzaju zmiana interpretacji przepisów godzi w zasady praworządności.

Wystarczy, że wpiszesz w internecie parę literek. Możesz stracić pieniądze z konta, wielu Polaków już się nabrałoWystarczy, że wpiszesz w internecie parę literek. Możesz stracić pieniądze z konta, wielu Polaków już się nabrałoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Była rywalka Agnieszki Radwańskiej walczy ze śmiertelną chorobą. W szpitalu rozgrywa najważniejszy mecz życia
  2. Rząd podjął decyzję. Rozporządzenie podpisane. Klamka zapadła
  3. Segregacja śmieci już nie na 5 a na 3 frakcje? Szykują się zmiany w gospodarce odpadami
  4. Aż 83 proc. Polaków zaczyna od niej dzień. Teraz grozi nam deficyt i wysokie podwyżki cen
  5. Już nie dziura, a krater. Na wypłaty rent i emerytur zabraknie nawet 100 miliardów złotych
  6. Tajna receptura na gołąbki babci Reginy, z daleka czuć ich wybitny aromat

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News