Zasiłek chorobowy dla osoby na kwarantannie lub w izolacji domowej
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 2 Listopada 2020

Na kwarantannie twoje dane trafią do ZUS. Dadzą zaś zasiłek

Zasiłek chorobowy będzie można uzyskać znacznie szybciej. Wszystko dzięki informatyzacji danych o pracowniku, który przebywa w izolacji domowej lub na kwarantannie. Pracodawcom z pomocą przychodzi bowiem Platforma Usług Elektronicznych ZUS.

Zasiłek dla pracowników – stare zasady, nowe metoda weryfikacji

Zasiłek chorobowy trafi do pracownika w szybszym tempie niż miało to miejsce dotychczas. W dobie pogarszającej się sytuacji epidemicznej pojawiła się bowiem potrzeba usprawnienia przepływu informacji na temat stanu zdrowotnego podwładnych. Od teraz pracodawcy mają dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na portalu PUE ZUS.

Nie tylko godziny dla seniorów. Idąc na zakupy musisz być przygotowany też na kolejny czas dla jednej grupy PolakówNie tylko godziny dla seniorów. Idąc na zakupy musisz być przygotowany też na kolejny czas dla jednej grupy PolakówCzytaj dalej

Co to oznacza w praktyce? Szef będzie mógł samodzielnie sprawdzić przez internet, czy sanepid skierował na kwarantannę danego pracownika. Jeżeli do tego doszło to podwładny ma prawo bezzwłocznie ubiegać się o zasiłek chorobowy.

Jednak dane umieszczone na PUE ZUS dotyczą tylko tych osób, które przebywały na kwarantannie od 22 października lub trafiły na nią po tym dniu. Informacje o pracownikach, którzy z powodu infekcji bądź ryzyka zakażenia nie mogli wykonywać obowiązków zawodowych przed tym terminem, nie zostały uwzględnione w PUE ZUS.

Procedura wnioskowania o zasiłek o chorobowy

Zasiłek , który przysługuje pracownikowi objętym ubezpieczeniem chorobowym, może wypłacić pracodawca lub ZUS. Dlatego też istnieją dwie ścieżki ubiegania się o świadczenie chorobowe.

Portal money.pl podaje, że po zasiłek chorobowy należy zgłosić się bezpośrednio do ZUS. W tym celu należy wypełnić stosowny wniosek samodzielnie lub za pośrednictwem pracodawcy. Dokumenty można wysłać elektroniczne lub poprzez PUE ZUS.

Co z dalszymi obostrzeniami oraz zamykaniem handlu i usług? Gowin zdradza dalsze planyCo z dalszymi obostrzeniami oraz zamykaniem handlu i usług? Gowin zdradza dalsze planyCzytaj dalej

Po otrzymaniu zaświadczenia ZUS zweryfikuje szczegóły dotyczące kwarantanny i zadecyduje, czy pracownikowi należy się zasiłek. Procedura sprawdzania informacji jest możliwa dzięki pozyskaniu odpowiednich danych z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia.

Natomiast w przypadku zasiłku wypłacanego przez pracodawcę potrzebne jest wyłącznie zawiadomienie o izolacji domowej bądź kwarantannie, które można znaleźć na panelu płatnika. Szczegóły zawarte są w zakładce „kwarantanna, izolacja domowa”.

Warto pamiętać, że wniosek o zasiłek nie musi być przekazany w formie papierowej. Dotyczy to zawiadomienia, które pracownik kieruje zarówno do ZUS, jak i do pracodawcy. Jednak jeśli informacja o izolacji domowej lub kwarantannie nie widnieje jeszcze w systemie to dobry zwyczaj nakazuje poinformować szefa o powodzie nieobecności w pracy.

Za stare meble i używane akcesoria płacą fortunę, nawet ponad 4 tys. złotych. Ogrom Polaków wciąż ma je w domachZa stare meble i używane akcesoria płacą fortunę, nawet ponad 4 tys. złotych. Ogrom Polaków wciąż ma je w domachCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Jakimowicz wpadł w furię po ostatnim "Dzień dobry TVN". "Żeby księdza pobić?", kuriozalne zarzuty
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Co do zasady wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które pracodawca wypłacał za dwanaście miesięcy kalendarzowych zanim wystąpiła przesłanka uniemożliwiająca wykonywanie obowiązków zawodowych.

Portal strefabiznesu.pl informuje, że najwyższe stawki przysługują m.in. kobietom w czasie ciąży oraz osobom, które uległy wypadkowi w drodze do lub z pracy. Mogą oni liczyć na zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.

Niesamowite odkrycie w wielkopolskim Domachowie. Zapierający dech dowód historii odnaleziony w kościeleNiesamowite odkrycie w wielkopolskim Domachowie. Zapierający dech dowód historii odnaleziony w kościeleCzytaj dalej

Jak długo przysługuje zasiłek? Świadczenie chorobowe jest przyznawane na cały okres niezdolności do pracy, ale nie więcej niż 182 dni w roku (sześć miesięcy).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja
  2. Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Legenda polskich skoków narciarskich ma koronawirusa. Wojciech Fortuna przeżywa dramat, chodzi o jego żonę
  7. Niestety, rozkręca się sezon, uciążliwość dotyka setek tysięcy Polaków. Syrop z buraka na szczęście zwalcza okropność w okamgnieniu
Jeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneJeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News