zasiłek
pixabay, Arcaion
Autor Komunikaty prasowe - 2 Listopada 2019

Zasiłek dla wdów i wdowców. Niektórzy pobierają gigantyczne świadczenia

Zasiłek pogrzebowy standardowo wypłacany jest po śmierci współmałżonka. Jednak niektórym po zmarłym emerycie zdarza się dziedziczyć również część jego emerytury. Co prawda zwykle nie ma tu mowy o wysokich kwotach. Czasem jednak bywa tak, że świadczenia są naprawdę ogromne.

Zasiłek pogrzebowy to nie wszystko

Zasiłek pogrzebowy nie jest jedynym świadczeniem, które przypada współmałżonkowi zmarłej osoby. Oprócz niego może on także odziedziczyć emeryturę i jak się okazuje, w Polsce korzysta z tego przywileju niemało osób. “Tak zwaną rentę rodzinną pobiera w kraju ponad 22 tys. osób a idzie na to ponad 108 mln zł miesięcznie” - podaje ZUS. Jednak, aby ją otrzymać należy spełniać wymogi, co więcej - zrezygnować z własnej emerytury, w przypadku, gdy się taką pobierało. Jednak bywa tak, że jest to najkorzystniejsze wyjście, gdy emerytura zmarłego współmałżonka jest wyższa.

Kwoty najwyższych emerytur rodzinnych zwalają z nóg

Dziennikowi “Fakt” udało się dotrzeć do informacji, ile wynoszą najwyższe emerytury rodzinne w Polsce. Trzeba przyznać, że wysokość tych kwot zwala z nóg. “Przeciętnemu Kowalskiemu trudno pewnie będzie w to uwierzyć, ale małżonek, lub małżonka zmarłej osoby z Gorzowa Wielkopolskiego pobiera miesięcznie aż 13,8 tys. zł”. W takich przypadkach zmarły współmałżonek musiał zarabiać astronomiczne pieniądze, skoro przypadły mu tak wysokie świadczenia w ramach emerytury.

Podwyżki wynagrodzeń 2020. Setki tysięcy Polaków może liczyć na wzrost pensjiPodwyżki wynagrodzeń 2020. Setki tysięcy Polaków może liczyć na wzrost pensjiCzytaj dalej

Kto jest uprawniony do renty rodzinnej

Do renty rodzinnej jest uprawniony współmałżonek (jeśli ukończył 50 lat lub nie jest zdolny do pracy) oraz dzieci zmarłego, a także wnuki w przypadku, gdy zmarły sią nimi zajmował i są one na ścieżce edukacji. Jeśli chodzi o dzieci, to oprócz własnych potomków mogą to być także dzieci przysposobione lub dzieci współmałżonka do ukończenia 16 roku życia lub w przypadku, gdy się uczą - do 25 roku życia. Jeśli renta rodzinna dzielona jest na wdowca/wdowę i jedno dziecko, wówczas wynosi 90 proc. emerytury osoby zmarłej. W przypadku, gdy dziedziczą trzy osoby - wówczas 95 proc. świadczenia. “Z danych ZUS wynika, że po podziale renty zdarza się uczestniczy tak liczne grono osób, że wypłata wynosi zaledwie 200-300 zł brutto” - informuje “Fakt”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić Następny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News