Zasiłek chorobowy jest uzależniony przede wszystkim od podstawy, czyli pensji
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 1 Grudnia 2019

Największy zasiłek chorobowy wypłacił śląski ZUS. Kwota powala

Zasiłek chorobowy w wysokości ponad 76 tys. zł otrzymała mieszkanka Rybnika. To najwyższe takie świadczenie w tym roku nie tylko na Śląsku, ale także w całej Polsce.

Zasiłek chorobowy o drugiej najwyższej wartości w województwie śląskim został wypłacony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej. Otrzymał go pewien mężczyzna, który przebywał na chorobowym przez miesiąc. Kwota zasiłku wyniosła 29 tys. zł - podaje money.pl. Natomiast ZUS w Chorzowie wypłacił kobiecie przebywającej na zwolnieniu lekarskim przez trzy tygodnie zasiłek w wysokości 14,7 tys. zł, a w Częstochowie za podobny okres czasu - niemal 6 tys. zł.

Zasiłek chorobowy może być olbrzymi

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy śląskiego ZUS tłumaczy, że kwota zasiłku jest zależna od podstawy, od której odprowadza się składki, tzn. od otrzymywanej pensji. Wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy podlicza się, a następnie dzieli przez dwanaście. W ten sposób ZUS oblicza podstawę zasiłku chorobowego.

Sąsiad obłoży cię kosztami. Wystarczy, że wyrzuci śmieciSąsiad obłoży cię kosztami. Wystarczy, że wyrzuci śmieciCzytaj dalej

- Im to wynagrodzenie wyższe, tym wyższe są odprowadzane składki, a w konsekwencji wyższe świadczenie. Wpływ na wysokość pobieranego świadczenia ma nasze średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy tłumaczy cytowana przez money.pl Beata Kopczyńska.

Przy wyliczaniu zasiłku ZUS kieruje się podstawą, czyli pensją. U rekordzistki z Rybnika było to ok. 39 tys. zł, co daje 1300/77 zł za “dniówkę” chorobowego. Z kolei u mężczyzny z Bielska-Białej było to ok. 36 tys. zł, a pani z Chorzowa - 26 tys. zł.

Nawet 100 procent

Money.pl podkreśla, że w gdy ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to tak wysokie zasiłki chorobowe nie są możliwe ponieważ obowiązują limity składek. W tej sytuacji największy zasiłek chorobowy wynosi 9837 zł 6 gr. Normalnie miesięczny zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80 procent podstawy, natomiast w razie pobytu w szpitalu kwota ta jest obniżona do 70 procent podstawy. Ale zdarzają się też sytuacje, gdy ZUS wypłaca 100 procent podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - pisze portal.

Pensja chorobowa jest wypłacana przez pracodawcę do 33 dnia choroby. Następnie chory otrzymuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zasiłek chorobowy.

Jeśli masz powyżej 55. lat, to trafiłeś w prawną lukę. Problemem źle napisana ustawa, a chodzi o twoją emeryturęJeśli masz powyżej 55. lat, to trafiłeś w prawną lukę. Problemem źle napisana ustawa, a chodzi o twoją emeryturęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chomik gigant istnieje i żyje na Śląsku. Niewiarygodny wygląd, zagrożonego zwierzątka
  2. Nie żyje słynny sportowiec. Miał zaledwie 31 lat, okoliczności śmierci budzą przerażenie
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Najniższa emerytura będzie większa! Wiadomo, ile teraz wyniesie, seniorzy będą przecierać oczy ze zdumienia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News